Prenumerata 
krajowa i zagraniczna
to prosty
i pewny sposób
otrzymywania GŁOSU
 
Już w kioskach: GŁOS nr 10/972 z 8 marca 2003
W tym numerze
Zwarci i gotowi
SLD będzie zatem starało się wyssać z III RP wszystko, co jest jeszcze do wyssania...
pełny tekst

Rywin gwarantem uczciwości SLD
Agora zmienia
linię ataku

W czasie zeznań Niemczyckiego pojawił się nowy wątek, sugerujący, że może zmienić się koncepcja śledztwa i skierowania ataku na inną osobę niż szef TVP Robert Kwiatkowski, np. Jarosława Pachowskiego, byłego członka zarządu TVP. Tymczasem premier Miller przywołuje słowa Rywina, jako dowód swojej oraz SLD uczciwości i nieuczestnictwa w tej aferze.
pełny takst

Unia walutowa
nie ma sensu (cz. 6.)
pełny tekst

Rubryki stałe:

 • Felietony
 • Kultura
 • Własnym GŁOSEM
  Źródła kryzysu

  III RP (trafniej nazywana PRL-bis) od początku swego istnienia znajdowała się w kryzysie, podobnie jak jej komunistyczna poprzedniczka.
  Tak jak “okrągły stół” nie był żadnym porozumieniem narodowym, tak samo system stworzony na jego bazie nie miał wiele wspólnego z suwerennością narodu i niepodległością państwa
   

  Archiwum
  Napisz do nas
  Lista Macierewicza
  Czas na bazy w Polsce
  Zmieniają się zagrożenia i kanony sztuki wojennej, zmienia się też NATO, trzeba zatem - mówią zgodnie kongresmani i znawcy wojskowości z Waszyngtonu – przygotować zmianę rozmieszczenia amerykańskich sił zbrojnych w Europie. Zgadzają się, że nie trzeba już bronić Niemiec przez atakiem armii czerwonej, ale tu zgoda się kończy. Spierają się nawet o to, czy z Polski i innych nowych państw NATO jest bliżej do zapalnych rejonów świata niż z Niemiec i czy Polacy są Amerykanom życzliwsi, niż Niemcy. Czy to właśnie do Polski należałoby przenieść niektóre bazy amerykańskich sił zbrojnych?
  Jeszcze kilka lat temu taką otwartą debatę na temat przemieszczenia baz z Niemiec do Polski lub Bułgarii waszyngtońskie media uznałyby za sensację dnia. 26 lutego Komisja Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów USA przez ponad dwie godziny przesłuchiwała na ten temat trzech specjalistów, ale sensacji nie było. 
  Deklaracja czy skuteczny nacisk
  Projekt uchwały Sejmu w sprawie nienaruszalności suwerennych kompetencji państwa w dziedzinie moralności i kultury, po pierwszym czytaniu został przesłany do prac w komisji. Posłowie PiS, którzy wystąpili z tą inicjatywą, w sejmowej dyskusji twierdzili, że dzięki takim inicjatywom rząd został zmuszony do sformułowania jednostronnej deklaracji. Oponenci zwracali uwagę, że zarówno ewentualna uchwała sejmowa, jak i deklaracja rządowa, nie rozwiązują problemu suwerenności polskiego prawa w tej dziedzinie. Krytycy integracji z UE uważają, że uchwała Sejmu spełnia rolę “listka figowego” i może zostać włączona w kampanię proeuropejską, krytycy uchwały z SLD i UP uważają, że może ona zostać użyta w kampanii antyeuropejskiej. Przedstawiciele RKN i Porozumienia Polskiego wskazywali, że ustalenia w tej sprawie powinny mieć charakter układu międzynarodowego zobowiązującego UE.

  Poniżej publikujemy fragmenty dyskusji, 
  która odbyła się podczas 42 posiedzenia Sejmu, 26 lutego br...

  więcjej znajdziesz w tygodnigu GŁOS nr 10/972 

  Iracka obłuda 
  Gdy na Zachodzie odbywają się marsze pokojowe, przywódcy muzułmańscy chcą wielkiej wojny. 
  Irak odgrywa kolejne przedstawienia teatralne, a stara Europa chowa głowę w piasek 
  Utopić Zachód we krwi 
  Stało się. W czasie dorocznej pielgrzymki do Mekki imam Wielkiego Meczetu, najświętszego miejsca muzułmanów,  modlił się o „zwycięstwo lub męczeństwo” islamu w wojnie przeciwko bezimiennym wrogom. Jak podała francuska agencja informacyjna AFP Szeik Saud al-Shraim „gorąco” dziękował dwu milionom zgromadzonych: Prawdziwie wierzący nie boją się śmierci i to bez względu na to, jak głośno wrogowie biją w bębny wojenne. Wierzący wiedzą, że życie nie trwa wiecznie, a Najwyższy decyduje, jakie jest ich przeznaczenie... Powinni zatem oczekiwać albo zwycięstwa albo męczeństwa, do których są zobowiązani dążyć. Gdy obchody święta w Mekce jeszcze trwały, prasa arabska opublikowała oskarżenia wielkiego mufti Arabii Saudyjskiej szeika Abdula Aziza al-Szeika pod adresem „wrogów islamu”. Mufti oskarżał „wrogów”, którzy chcą wyniszczyć naród islamski: walcząc z jego wiarą, zasadami, wartościami, gospodarką i kulturą.
  Mufti dodał, że islam musi rozprzestrzenić się na całym świecie i stać religią panującą. Na uroczystość do Mekki pielgrzymowali też prominentni politycy saudyjscy na czele z  królem Fahdem, koronowanym księciem Abdullahem bin Abdulem oraz ministrem obrony księciem sułtanem bin Abdulem Azizizem.
   
  Pseudo-reforma Kołodki
  (fragmenty)
  Minister finansów Grzegorz Kołodko przedstawił w ubiegłym tygodniu trzy scenariusze rozwoju sytuacji w Polsce zależnie od prowadzonej przez państwo polityki fiskalnej. 
  Pierwszy, nazwany przez ministra scenariuszem nieodpowiedzialności finansowej...
  Skąd te problemy? Od 2004 roku, zgodnie z planami rządu, będziemy zmuszeni płacić haracz do kasy Unii Europejskiej. Potrzeba też środków na tzw. wkład własny do funduszy strukturalnych. Rząd musi zatem zmniejszyć wydatki sztywne i uwolnić pieniądze na inwestycje. Wszystkie te cele w cudowny sposób ma zrealizować autorski plan ministra Kołodki zatytułowany: scenariusz stabilizacji i rozwoju.
  ***
  Scenariusz ten zawiera między innymi dwa warianty nowych progów podatkowych...

  Propozycje Kołodki zawierają kilka dobrych pomysłów. do nich należy zaliczyć:
     odchudzenie administracji przez likwidację części funduszy i dwu z siedmiu agencji (czemuż tak mało?) pośredniczących dotąd w rozdysponowywaniu środków publicznych oraz likwidację powiatów,
     uproszczenie systemu podatkowego - nie wiadomo tylko na czym miałoby ono polegać, poza ogólnym hasłem,
     przekazanie części wpływów podatkowych samorządom.
  Wątpliwości budzi pomysł likwidacji ulg. Likwidacja wszystkich zwolnień byłaby pożądana z uwagi na przejrzystość systemu podatkowego i ograniczenie korupcyjności systemu. Z drugiej strony ich zniesienie oznaczać będzie gwałtowne podniesienie obciążeń podatkowych. Wraz z likwidacją ulg powinna być realizowana autentyczna obniżka i przebudowa systemu podatkowego. Tak jednak się nie stanie, gdyż chciwy fiskus chce za wszelką cenę wyszarpnąć więcej pieniędzy na integrację z Unią i żadnych zdecydowanych obniżek w podatkach nie przewiduje. Całkowicie nie do zaakceptowania są i inne pomysły Kołodki jak likwidacja wspólnego opodatkowania małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci.

  ***

  W rzeczywistości “rewolucja Kołodki” (jak ją okrzyknęła jedna z gazet) nie jest żadną rewolucją. To nie reforma mająca poprawić kondycję gospodarczą Polski i finansową państwa, ale próba przymusowego zwiększenia “udoju z wychudzonej mlecznej krowy” - za jaką polskie społeczeństwo uważają urzędnicy ministerstwa finansów. 
  Autentyczne reformy ograniczono w planach do minimum. (...) Dlatego reformę jako całość należy odrzucić, przyjmując jedynie niektóre z pomysłów, prowadzące do ograniczenia biurokracji centralnej i samorządowej.

  TUR

   

   Ruch Katolicko-Narodowy
  Prenumerata krajowa i zagraniczna to prosty i pewny sposób otrzymywania GŁOSU
  Archiwum zawartości numerów tygodnika GŁOS
  Adres korespondencyjny: 
  00-682 Warszawa, ul Hoża 50 m. 36.
  TEL/FAX: 622 47 82

  redakcja@glos.com.pl