13 marca 2013 kardynał Jorge Bergoglio został ogłoszony nowym biskupem Rzymu. Zachował swoje biskupie motto Miserando atque eligendo (z łac. Spojrzał z miłosierdziem i wybrał), które towarzyszyło mu od 1992 roku i z którym nie rozstaje się do dziś. Jaka była miniona dekada dla papieża Franciszka I i dla całego Kościoła Katolickiego?
Franciszek zastąpił zmarłego niedawno Benedykta XVI, który abdykował dwa tygodnie przed wyborem argentyńskiego kardynała.
Encykliki papieskie
Największą uwagę należy przywiązać do dorobku intelektualnego Franciszka. Do tej pory napisał trzy encykliki, z czego pierwsza ukazała się już cztery miesiące po wyborze kardynała Bergoglio. Pracę nad dokumentem zaczął Benedykt XVI, stąd Franciszek określa encyklikę, jako napisaną przez „cztery ręce”.
Pierwsza w pełni samodzielna encyklika Franciszka I to Laudato Si opublikowana w 2015 roku. Ojciec Święty oddał niejako cześć Franciszkowi z Asyżu – świętemu, który podłożył podwaliny pod chrześcijańskie poszanowanie dla natury, jako dzieła Bożego. Laudato Si to pierwsza w historii encyklika poświęcona w całości trosce o środowisko naturalne.
Tytuł trzeciej encykliki Fratelli tutti (łac. Wszyscy bracia) opublikowanej w 2020 roku wyrażał zawarte w jej treści poszanowanie dla życia ludzkiego, apoteozę braterstwa i przyjaźni społecznej. Ojciec Święty pochylił się nad losem potrzebujących i wezwał do wzajemnej pomocy wewnątrz społeczeństw.
Przełomowe wydarzenia
W 2016 roku na Kubie papież Franciszek jako pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła Katolickiego spotkał się ze zwierzchnikiem Kościoła Prawosławnego – patriarchą Cyrylem I. Podpisano wówczas wspólna katolicko-prawosławną deklarację.
W 2021 roku Franciszek I na mocy listu apostolskiego dokonał zmiany w prawie kanonicznym zezwalając kobietom na posługę akolity i lektora.
Ostatni czas był dla świata wyjątkowo niespokojny. Papież mocno zaangażowała się w pomoc Ukrainie, która padła ofiarą agresji ze strony Rosji. Stolica Apostolska zorganizowała pomoc humanitarną pod przewodnictwem kardynała Konrada Krajewskiego – jałmużnika papieskiego od 2013 roku. Podczas podsumowania 10 lat pontyfikatu, Franciszek I powiedział, że najlepszym prezentem dla niego byłby pokój na świecie.
Czytaj też: