1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Tego dnia do wspólnoty dołączyły również: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Dla Europy Środkowo-Wschodniej był to przełomowy moment – oficjalne zerwanie z komunistyczną przeszłością i wkroczenie na ścieżkę wolności słowa, handlu i przekonań. Jakie było to 19 lat i co czeka nas w przyszłości?
W rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej Prezydent i Premier wygłosili oświadczenie do mediów.
Prezydent: Polska już niewiele różni się od najbogatszych krajów
Andrzej Duda w ogrodach Pałacu Prezydenckiego podkreślał, że przez te 19 lat Polska stała się prawdziwie europejskim państwem, nie odstającym od zachodniej części kontynentu.
Polska już niewiele różni się nawet od tych najbogatszych krajów Unii Europejskiej – zauważył.
Prezydent zapowiedział napisanie ustawy dotyczącej współdziałania władz RP w obrębie członkostwa w Unii Europejskiej.
Premier: Najlepszą odpowiedzią na wielkie wyzwania jest odpowiedź dawana przez państwa narodowe
Mateusz Morawiecki przypomniał słowa Lecha Kaczyńskiego, który przed laty ostrzegał przed rosyjskim imperializmem. Zwrócił uwagę, że w obliczu kryzysów takich jak wojna lub pandemia ujawnia się prawdziwa potrzeba istnienia silnych państw narodowych.
Ostatnie lata pokazały, że najlepszą odpowiedzią na wielkie wyzwania współczesności jest odpowiedź dawana przez państwa narodowe – mówił Premier.
Szef rządu zapowiedział kontynuowanie działań na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa Polski.
Plany na prezydencję w UE
W 2025 roku Polskę czeka półroczna prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Prezydent i Premier przedstawili plan składający się z czterech priorytetowych zagadnień, jakie Polska będzie przedkładać na forum UE. Wśród nich są: zacieśnienie więzi euroatlantyckich, członkostwo Ukrainy, Mołdawii i państw Bałkanów zachodnich w Unii, odbudowa Ukrainy oraz transformacja energetyczna.
Aprobatę dla przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej wyrazili niedawno ministrowie państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. W kwestii Mołdawii od dawna widoczne jest zaangażowanie Andrzeja Dudy, który powołał przy Kancelarii Prezydenta pełnomocnika ds. integracji Mołdawii z Unią Europejską.
Transformacja energetyczna w całej Unii to odpowiedź na niemiecką politykę odchodzenia od energii atomowej. Jak wiemy w Polsce pierwsze elektrownie atomowe mają powstać w ciągu kilku najbliższych lat. Już korzystamy z gazociągu Baltic Pipe, którym dostarczany do Polski jest tani gaz ze Skandynawii, co w połączeniu z ekologiczną i wydajną energia atomową może postawić Polskę w roli lidera pod względem produkcji energii.
Kwestia odbudowy Ukrainy została poruszona przez Wołodymyra Zełenskiego podczas jego wizyty w Warszawie na początku kwietnia. Prezydent Ukrainy zapowiedział, że polskie przedsiębiorstwa będą uczestniczyły w odbudowie kraju na bardzo korzystnych zasadach.
Czytaj też:
Źródło: Kancelaria Prezydenta (prezydent.pl)