W Przysusze na Mazowszu odbyło się Zgromadzenie Polskiej Wsi, podczas którego najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli utworzenie „Paktu dla polskiej wsi”, który ma na celu rozwój polskiego rolnictwa. Będziemy rozmawiać o tym, co udało się zrobić, ale też nakreślimy kierunki na przyszłość jeśli chodzi o rolnictwo – powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek.
W Zgromadzeniu wzięli udział m.in.: prezes Jarosław Kaczyński, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.
Zgromadzenie Polskiej Wsi w #Przysucha. Dziękujemy, że byliście z nami! Do zobaczenia! 🙌 #SiłaPolskiejWsi 🇵🇱🌾 pic.twitter.com/UBdTATjagG
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) December 12, 2022
Jarosław Kaczyński: Polska wieś nie zawiodła
Jako pierwszy przemawiał prezes PiS Jarosław Kaczyński, który nie szczędził słów wdzięczności dla polskiej wsi:
Polska wieś, polskie rolnictwo, nie zawiodło. Daliście radę, sprawdziliście się w tym trudnym czasie. Polska produkcja rolna zapewnia nam bezpieczeństwo żywnościowe i rosnący eksport. W tym roku powinien on przekroczyć 40 miliardów euro. To już jest dużo, to jest wielkie osiągnięcie tego wszystkiego, co jest na polskiej wsi i wokół polskiej wsi – mówił Jarosław Kaczyński.
Zaznaczył, jak istotną rolę odgrywa wieś w kształtowaniu tożsamości Polaków.
Dopłaty do nawozów i wzmocnieni pozycji polskich rolników
W swoim wystąpieniu Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd zamierza m.in. wzmocnić pozycję rolników wobec wielkich producentów i sieci handlowych, które kupują od nich produkty.
Pokażemy, jak jeszcze skrócić drogę od pola do stołu. Pokażemy, jak jeszcze lepiej zabezpieczyć rolnika przed klęskami żywiołowymi. To będzie nasz pakt dla polskiej wsi – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, zapowiedział wprowadzenie dopłat do nawozów.
Wojna za naszą wschodnią granicą wpływa na wzrost cen gazu, a jest on podstawowym surowcem do produkcji nawozów. Poprzez zapewnienie bezpieczeństwa od wiosny wprowadziliśmy dopłaty do nawozów – podkreślał minister.
Kodeks rolny
Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Janusz Wojciechowski, mówił o projekcie kodeksu rolnego, który ma uporządkować i wzmocnić przepisy gwarantujące stabilność produkcji rolnej w Polsce. Kodeks wprowadzi pewne zasady, które będą chronić rolników przed nieuczciwymi firmami skupowymi, a także przed nadużywaniem władzy przez różnego rodzaju inspekcje.
Chodzi o to, żeby wprowadzić taki przepis, jaki już jest w prawie europejskim, że rolnik nie odpowiada za drobne uchybienia, które nie wyrządziły większej szkody, które sam naprawił albo, które wynikają nie z jego błędów, tylko z błędów innych organów – tłumaczył Janusz Wojciechowski. – Taki klasyczny przykład z przeszłości to rolnik, który zgłaszał wniosek o dopłaty, zgłaszał powierzchnię działki według mapy geodezyjnej, ta mapa okazywała się błędna. Rolnik, mimo że o tym nie wiedział, był ścigany za to, że podał nieprawidłową wielkość działki. Teraz takie rzeczy już nie będą się zdarzać.
Antoni Macierewicz: 20 istotnych zmian jeszcze przed wyborami.
Zgromadzenie skomentował marszałek senior Antoni Macierewicz, który podkreślił, że blisko dwadzieścia reform zostanie wprowadzonych jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.
Ten pakt nie jest częścią programu wyborczego, ponieważ jest to zapowiedź wprowadzenia bardzo istotnych zmian przed wyborami, ponieważ są one niezbędne w tej trudnej sytuacji, w której znajduje się wieś – mówił Antoni Macierewicz dla Polskiego Radia.
Wiceprezes PiS przypomniał, że w 2023 r. rząd przeznaczy 25 mld euro dla rolników w ramach Krajowego Planu Strategicznego.
Czytaj też:
Źródło: Polskie Radio, PAP, portalsamorzadowy.pl