16 października 1978 roku Karol Wojtyła wstąpił na Tron Piotrowy. Tego dnia obchodzony jest Dzień Papieski. Świętego Jana Pawła II wspomina dziś nie tylko Polska, lecz cały świat. Hołd wielkiemu Polakowi oddała również para prezydencka.
Papież-pielgrzym
Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył ponad 100 zagranicznych pielgrzymek. Jako głowa Kościoła Katolickiego próbował być jak najbliżej wiernych. Pierwszą zagraniczną pielgrzymkę odbył do Ameryki Łacińskiej, co było nowością na tle poprzednich papieskich pontyfikatów. Tamten region odwiedzał niezwykle często, ponieważ w latach 80. był on nękany przez rewolucjonistów, którzy zaprowadzali krwawe reżimy w poszczególnych krajach. Jan Paweł II zwracał wówczas uwagę na poszanowanie godności każdej jednostki i podkreślał konieczność przestrzegania praw człowieka również w państwach niedemokratycznych.
Do ojczyzny przybył w 1979 roku. To wtedy wypowiedział pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Pierwsza pielgrzymka do Polski była swego rodzaju przełomem w dążeniu narodu do wolności i niepodległości. Polacy solidarnie uznali Jana Pawła II za autorytet i lidera wyzwalania narodu spod reżimu komunistycznego.
Nauka w kwestiach wiary i moralności
Jan Paweł II w centrum swojego nauczania postawił kwestie rodziny, miłości i seksualności. Był pierwszym papieżem, który poświęcił zagadnieniom tak wiele miejsca w swoich encyklikach i katechezach. Podczas całego pontyfikatu Jan Paweł II niestrudzenie walczył o godność każdego człowieka sprzeciwiając się aborcji i eutanazji – cywilizacji śmierci.
Jak podkreślił ksiądz profesor Skrzypczak:
Najważniejszym rysem tego pontyfikatu było skupienie się na temacie małżeństwa, miłości i seksualności. To był pierwszy papież, który rozwijał ten temat z takim rozmachem. Temu tematowi Jan Pawłem II poświęcił 5 lat katechez, wygłaszanych podczas audiencji środowych. Pierwszy zwołany przez niego synod był poświęcony rodzinie.
Ten nurt nauki Jana Pawła II zyskał miano teologii ciała. Papież przedstawił swe nauczanie o oblubieńczym sensie ciała mężczyzny i kobiety w ramach audiencji środowych w latach 1979–1984.
Dzień Papieski
Po pielgrzymce do Polski w 1999 roku, powołano Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która ustanowiła tradycję corocznego obchodzenia Dnia Papieskiego 16 października – w rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na biskupa Rzymu.
W tym roku Dzień Papieski obchodzono na m.in. na Jasnej Górze – miejscu, które nieodłącznie kojarzy się z Janem Pawłem II. Papież-Polak odwiedzał to miejsce sześciokrotnie po 1979. Dziś obok świętego obrazu Najświętszej Marii Panny umieszczono portret Ojca Świętego. Wierni z całej Polski uczestniczyli w specjalnym nabożeństwu z okazji Dnia Papieskiego.
Pamięć Jana Pawła II uczczono również poza granicami kraju. W Rzymie hołd papieżowi oddała para prezydencka. Prezydent udał się do Wiecznego Miasta z powodu odbywającego się tam Światowego Forum Żywnościowego. Wraz z małżonką złożyli kwiaty przy gronie Ojca Świętego w Bazylice Świętego Piotra.