W reakcji na ataki rakietowe, których dopuścił się rosyjski agresor, państwa Europy Wschodniej udzielają jednogłośnego wsparcia Ukraińcom i potępiają akty terroru Federacji Rosyjskiej. Prezydent RP uczestniczył w szeregu spotkań i konsultacji dotyczących ostatnich wydarzeń na Ukrainie.
Konsultacje prezydentów Polski i Ukrainy
Wczoraj informowaliśmy o poniedziałkowych atakach rakietowych na Ukrainę. Tego samego dnia Wołodymyr Zełenski skontaktował się z Andrzejem Dudą. Jak informuje Kancelaria Prezydenta: Rozmowa telefoniczna Prezydentów Polski i Ukrainy odbyła się w poniedziałek, tuż po fali masowych rosyjskich ataków na ukraińskie cele cywilne. Dotyczyła między innymi kwestii dalszych dostaw środków niezbędnych do obrony tego kraju.
Rozmawiałem dzisiaj z Wołodymyrem Zełenskim. Mówiliśmy o konieczności izolowania Rosji, która dziś dopuściła się masowych zbrodni wojennych. Zbrodnie takie – przypominam – nie ulegają przedawnieniu i ścigane są na całym świecie – napisał Prezydent Andrzej Duda na Twitterze.
Prezydent RP wydał wspólne oświadczenie wraz z prezydentami Europy Środkowej i Wschodniej
Spotkanie przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej
W Bratysławie odbył się szczyt Grupy Wyszechradzkiej, w którym uczestniczyli prezydenci państw V4: Andrzej Duda, Zuzana Čaputová, Miloš Zeman i Katalin Novák. Głównymi tematami spotkania były kryzys energetyczny oraz bezpieczeństwo w regionie państw V4 w wyniku agresji Rosji na Ukrainę.
W fundamentalnych sprawach, w kwestiach bezpieczeństwa zarówno militarnego, jak i energetycznego mówimy dzisiaj, tutaj jednym głosem i jako wspólnota wyszehradzka, i jako część szerszej wspólnoty Europy Centralnej – Bukaresztańskiej Dziewiątki, Trójmorza. I wierzę, że dzięki temu jesteśmy w stanie przetrwać najtrudniejsze próby – zaznaczył prezydent Duda
Oświadczenie Bukaresztańskiej Dziewiątki
Ataki rakietowe na Ukrainę potępiła nie tylko Grupa Wyszehradzka, ale również Bukaresztańska Dziewiątka. Jest to zrzeszenie dziewięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej, którego celem jest pogłębianie współpracy militarnej między krajami wschodniej flanki NATO. Do B9 należą: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.
Tekst oświadczenia można przeczytać pod poniższym linkiem:
Wspólne oświadczenie prezydentów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki