Kombatanci 4 Pułku Legionów AK, żołnierze z I Koła Światowego Związku Armii Krajowej w Kielcach i członkowie kilkudziesięciu pocztów sztandarowych oddziałów AK z Kielc, Skarżyska – Kamiennej, Szydłowca i Starachowic modlili się 3 sierpnia za żołnierzy brygady Antoniego Hedy, kierującego akcją rozbicia więzienia kieleckiego w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r.
Obchody zorganizował prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz Światowy Związek Armii Krajowej w Kielcach.
Po Mszy św. kilkuset kielczan, przedstawiciele władz miasta wiceprezydent Andrzej Sygut, przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Słoń, delegacje Straży Miejskiej, Kieleckiej delegatury IPN oraz parlamentarzyści i kombatanci z pocztami sztandarowymi przeszli przed bramę więzienia kieleckiego na ul. Zamkowej. Tu minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego w tym roku gen. Antoniego Hedy.
Następnie Andrzej Jankowski z kieleckiej delegatury przypomniał dzieje kieleckiego więzienia, istniejącego od 1828 roku. W czasach okupacji mieściło się tu więzienie polityczne gestapo, gdzie przetrzymywano jeńców. Według szacunkowych danych przez mury więzienia przewinęło się 12 tys. jeńców. Po tzw. wyzwoleniu, gdy więzienie przejęło najpierw polowe NKWD a potem UB, w celach przetrzymywano, przesłuchiwano, torturowano i zabijano działaczy niepodległościowych – głównie akowców i żołnierzy NSZ.
PK