Tradycyjnie uroczystości w Krakowie rozpoczęła msza św. na Wawelu, a Święto Niepodległości obwieścił Dzwon Zygmunta.
Po mszy św. Drogą Królewską przeszedł kilkutysięczny pochód patriotyczny poprzedzany przez formacje konne w historycznych strojach.
Pod Krzyżem Katyńskim reprezentanci Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, Związku Sybiraków, „Solidarności”, władze Krakowa i Małopolski oraz marszałek Sejmu złożyli wspólny wieniec.
Pochód dotarł na pl. Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbył się apel poległych i złożono kwiaty.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas porannej mszy św. w Katedrze na Wawelu życzył Polakom, aby ciesząc się z odzyskanej wolności, odpowiedzialnie z niej korzystali.
Kilkanaście tysięcy osób wzięło we wtorek udział w Paradzie Niepodległości w Gdańsku.
Na przedzie parady jechała grupa motocyklistów, za nimi zabytkowe auta. Była też orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz defilada Marynarki Wojennej i wojsk lądowych. Nie zabrakło replik wozów pancernych.
Na paradzie pojawili się także gdańszczanie w strojach średniowiecznych rycerzy, husarii na koniach oraz wojska z okresu II Rzeczpospolitej. Z okna jednej z kamienic przemówił do świętujących aktor przebrany za marszałka Józefa Piłsudskiego.
Przed paradą, jej organizator – Stowarzyszenie Społeczny Urząd Miasta – rozdało kilka tysięcy biało-czerwonych szalików oraz kart pocztowych ze słowami hymnu polskiego i "My, I Brygada".
Część uczestników parady po jej zakończeniu przemaszerowała do Bazyliki Mariackiej, gdzie odprawiona została msza za Ojczyznę.
Wystawa to efekt pracy przedszkolaków i uczniów wrocławskich szkół, którzy wzięli udział w konkursach plastycznych i literackich: „Wąsy Marszałka”, „Plakat na Niepodległość” czy „Życzenia dla Polski”. Wystawie towarzyszyć będzie koło południa Parada Niepodległości.
150 osób wzięło udział w Wielkim Balu Niepodległości zorganizowanym w przeddzień 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy (woj. dolnośląskie).