Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali m.in.: Walery Choroszewski, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, minister informacji w ostatnim rządzie na uchodźstwie a także Wiesława Śmiechowska, represjonowana i więziona przez komunistów córka Antoniego Pajdak, sądzonego w procesie szesnastu oraz Jerzy Śmiechowski, żołnierz NSZ i AK, uczestnik powstania warszawskiego, represjonowany w czasach PRL.
Odznaczenie to otrzymali także: Maksymilian Ciężki, dowódca biura szyfrów polskiego wywiadu, który brał udział w pracach nad złamaniem kodu Enigmy oraz pośmiertnie ks. Roman Kotlarzkapłan represjonowany przez reżim komunistyczny jako „radomski bandyta”, zmarły w 1976 r. w niewyjaśnionych okolicznościach.
Odznaczeni działacze powojenni
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali m.in. Jacek Sauk, działacz „Solidarności”, współzałożyciel niezależnego wydawnictwa „Okno” i Jan Pietrzak, satyryk i aktor, autor pieśni „Żeby Polska była Polską”. Prezydent odznaczył także adwokatów stanu wojennego: Krzyż Komandorsk Orderu Odrodzenia Polski otrzymały m.in. Zofia Adamowicz, Anna Bogucka-Skoworońska i Anna Kurska, zaś Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – Edward Rzepka i Stefan Śnieżko.
Państwowe uroczystości
To nie jedyna uroczystość, która towarzyszyła obchodom święta 3 maja.
W archikatedrze św. Jana odprawiona została uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, a przedstawiciele władz państwowych, wojska, samorządu, kombatantów i organizacji społecznych złożą wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Jak co roku święto Konstytucji 3 Maja uczci także specjalną sesją Trybunał Konstytucyjny.
Marsz pod Sejm
Władze Warszawy przygotowały wiele imprez plenerowych, w tym piknik historyczny w Łazienkach Królewskich. Tam właśnie, w Pałacu na Wodzie, zaprezentowany zostanie także oryginał Konstytucji 3 Maja.
Ciekawie było też na ulicy Wiejskiej. W niedzielę Sejm i Senat tradycyjnie otworzyły przed zwiedzającymi drzwi. Dzień otwarty rozpoczął się od uroczystego podniesienia flag Polski i Unii Europejskiej. W trakcie wycieczki można było spotkać się z marszałkami Sejmu i Senatu, a także obejrzeć gabinety marszałkowskie, sale plenarne obu izb, Salę Kolumnową oraz salę prasową.
Nowością były zorganizowana w jednej z sal sejmowych ekspozycja „Przestrzeń Europejska”. Na zwiedzających czekać tam będą prezentacje, filmy, quizy, zabawy i liczne gadżety informujące o europarlamencie. Swoją okazję mieli też wszyscy, którzy chcieli nauczyć się pieśni patriotycznych i tradycyjnych tańców. Specjalne „patriotyczne warsztaty” zorganizowane zostały przed budynkiem Sejmu i Senatu.
Najstarsza na Starym Kontynencie
Uchwalona w 1791 roku konstytucja 3 Maja jest często uważana za drugą na świecie (po amerykańskiej) i pierwszą w Europie ustawę regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.
Próbę wprowadzenia konstytucji, ustanawiającej m.in. trójpodział władz i pewne gwarancje także dla chłopów, przekreśliły w 1792 roku Konfederacja Targowicka, zawiązana przez magnatów niechętnych nowemu ustrojowi, i wkroczenie wojsk rosyjskich.