O kadrze PO, odpowiedzialności pilota, bułgarskim przykładzie oraz o innych sprawach i sprawkach naszych czasów.
Blisko trzy tygodnie spędziłem nad polskim morzem z dala od telewizji, bez internetu, słuchając z rzadka radia. Dlatego te Docinki odnosić się będą głównie do zdarzeń mniej aktualnych.
Kadra PO
Wicepremier i minister Schetyna(PO) obraził się na Prezydenta RP, bo nie uzyskał akceptacji kilku wniosków o stopnie generalskie w podległych mu służbach mundurowych. Powiedział: tak długo jak Prezydentem RP będzie Lech Kaczyński nie będę występował z wnioskami. Jak słyszałem, chodziło o to, że życiorysy kandydatów proponowanych przez p. Schetynę obejmowały, nie zawsze ujawnioną, służbę w MO i ORMO. Mam pytanie: czy to dziecinna obraza, czy może wicepremier nie widzi lub nie ma zaufania do innych kandydatów poza osobami zasłużonymi w PRL?
*****
Czy leci z nami pilot?
Wmawia się nam, że za prywatyzację stoczni w pełni odpowiada min. Grad, za wojsko min. Klich, za oświatę min. Hall, za drogi min. Grabarczyk itd. Premier Tusk odpowiedzialnym się nie czuje, gani tylko i ostrzega. Ale zauważmy, że za lot samolotu i bezpieczeństwo pasażerów w pełni odpowiada pilot, nie radiotelegrafista lub stewardessy. Więc: czy leci z nami pilot?
P.S. Czy ktokolwiek widział, żeby pilot rugał członków załogi publicznie? Przy pasażerach?
*****
Niespodziewana wizyta
Premier Tusk złożył niespodziewaną wizytę w Województwie Opolskim, w dwóch miejscowościach, które zniszczył ubiegłoroczny huragan. Premier chwalił skuteczną pomoc rządu i działania lokalnych władz, bo tam straty zostały wyrównane. A jak to jest w innych, zniszczonych tym samym huraganem miejscowościach? Czyżbym przeoczył pełne sprawozdanie? Za czasów poprzedniego rządu wnikliwi dziennikarze opisaliby każdy nie odbudowany budynek, wyolbrzymiliby każde uchybienie.
*****
Wychowanie patriotyczne
Niektórzy przedstawiciele PO wypowiadali się przeciwko uczczeniu pierwszego sierpnia, rocznicy Powstania Warszawskiego. Mówili: dość już mamy rocznic przegranych walk, martyrologii. A jak to było 15 sierpnia na pl. Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w rocznicę wielkiego zwycięstwa Polski, w dniu Wojska Polskiego? Warta Honorowa w mizernym składzie, bez podhalańczyków, marynarzy, lotników, czerwonych beretów. Sprawozdawca Polskiego Radia odszedł od swojego mikrofonu w momencie składania pierwszego wieńca. Przez chwilę było słychać z oddalonego głośnika, że wieniec składa Prezydent RP. Potem była chwila ciszy i zaczęto nadawać muzykę, jakiś hip-hop a może disco, nie wiem. Czy i kto składał kolejne wieńce nie podano. To pewnie przyczynek do wychowania patriotycznego. A może bano się wybuczenia niektórych osobistości? Wieczorem tylko na falach Radia Maryja znalazłem patriotyczną audycję.
*****
Jeśli nie wojskowi, to kto?
Konfliktu generała z Ministerstwem Obrony Narodowej nie umiem skomentować nie znając szczegółów. Lecz nie mogę się zgodzić na sprowadzenie krytyki działania MON z poziomu merytorycznego do poziomu politycznej walki z cywilnym nadzorem nad wojskiem. Każda krytyka czegokolwiek, co robi PO, zamiast z rzeczowymi kontrargumentami spotyka się z odpowiedzią: to są zarzuty polityczne. To paskudny zwyczaj PO. Poseł Dolniak (PO) nawet nie zdaje sobie sprawy, że mówiąc: to nie wojskowi mają decydować jakimi środkami i w jaki sposób mają walczyć, plecie głupstwa. Nadzór cywilny nad wojskiem nie dotyczy ani środków, ani taktyki na polu walki. Ma chronić przed ewentualnym nadużyciem swojej siły przez wojsko. I tyle.
*****
Bułgarów nie będziemy naśladować
Premier Bułgarii zakazał swoim ministrom używania czasu przyszłego w publicznych wystąpieniach. Mają mówić w czasie przeszłym dokonanym o tym co zrobili, a nie obiecywać. Gdyby tak zarządzono w Polsce, rząd musiałby milczeć. Więc na takie zakazy nie mamy co liczyć, a szkoda. Możemy tylko pozazdrościć Bułgarom.
*****
Smutne
IPN ogłosił wyniki badań, zgodnie z którymi w czasie wojny Polska utraciła blisko 6 milionów obywateli. W ogromnej większości byli to cywile zamordowani w różny sposób przez okupantów, głównie przez Niemców. Około połowa ofiar to obywatele polscy narodowości żydowskiej. Uznaję w pełni prawo narodu żydowskiego do czczenia pamięci swoich rodaków, do światowego potępienia zbrodni holokaustu Żydów, którego ofiarami było ponad 3 miliony ludzi. Dlaczego jednak tak mało albo wcale nie mówi się o ofiarach narodowości polskiej? O bezprzykładnym, systematycznym gnębieniu i mordowaniu Polaków? Przeciwnie. Dochodzi teraz do tego, że w Rosji mówi się, że Polacy z Niemcami współdziałali, że są sami sobie winni. Zapomina się, że sojusznikami Niemiec była Rumunia i Węgry, że inne kraje podbite przez Niemców, łącznie z Francją, miały okupacyjne, marionetkowe rządy, że Ukraińcy, Łotysze, Litwini, Czesi, Słowacy tworzyli formacje zbrojne walczące u boku Niemców. Jedynie Polska ani okupacyjnego rządu, ani takich formacji nie miała. Zapomina się, że jedynie w Polsce działało Podziemne Państwo Polskie z Rządem Emigracyjnym w Londynie oraz walczyło zbrojnie z Niemcami podziemne Wojsko Polskie, Armia Krajowa, a także inne formacje partyzanckie. Holokaust Żydów słusznie jest potępiany i upamiętniany na całym świecie. Niemcy zapłacili im stosowne odszkodowania. Polacy nie otrzymali żadnego zadośćuczynienia, ani moralnego, ani materialnego. A przecież liczby ofiar obu narodowości są zbliżone. Polacy ginę
li w walce, byli mordowani na ulicach i w obozach, byli wypędzani ze swoich mieszkań i ze swojej ziemi, ich dobytek był rabowany i niszczony…
li w walce, byli mordowani na ulicach i w obozach, byli wypędzani ze swoich mieszkań i ze swojej ziemi, ich dobytek był rabowany i niszczony…
Smutne, że panuje taka nierówność.
P.S. Chcę jeszcze przypomnieć, że w latach II wojny światowej 1939-45 Polska była, po tzw. Wielkiej Trójce, czwartym krajem co do liczby żołnierzy walczących w koalicji antyniemieckiej. Tymczasem na pomniku, otwartym kilka lat temu w Moskwie, jako czwarty stoi żołnierz francuski, polskiego żołnierza nie ma. To historyczne kłamstwo przyjęliśmy pokornie bez żadnego komentarza.
*****
Maciej K. Sokołowski