Minął już sierpień, miesiąc wielu rocznic, o których pamiętać powinniśmy. Wśród tych rocznic jest też 15 sierpnia, rocznica wielkiego zwycięstwa oręża polskiego, zwycięstwa dowódcy, wojska i całego społeczeństwa. W tym dniu 89 lat temu został zatrzymany i zawrócony pochód sowieckiego komunizmu, a Europa uchroniona od sowieckiej okupacji.
Nie będę tu snuł rozważań historycznych. Dzieje wojny polsko ? sowieckiej i Bitwę Warszawską opisano już szczegółowo wielokrotnie.
Bitwa Warszawska, jeden z najbardziej chwalebnych i zwycięskich fragmentów historii Polski, był szczególnie nie lubiany przez władze PRL, poddane ZSRR, który kontynuował imperialne tradycje Rosji. Potężny nasz wschodni sąsiad doznał niewielu porażek wojennych. Jednak z Polską najpierw bitwę, a potem całą wojnę przegrał. Z tym się nigdy nie pogodzi.
Przez cały 45-cio letni okres PRL starano się, aby starsi Polacy zapomnieli a młodsi nie dowiedzieli się za wiele o tych fragmentach historii Polski, które mogłyby wzbudzić patriotyzm. Powtarzano bez końca, że przed wojną Polska była sanacyjną dyktaturą pełną obozów pracy, że w czasie okupacji zapluty karzeł reakcji, czyli Armia Krajowa, stała z bronią u nogi zamiast walczyć. A tak w ogóle, że Polacy to nacjonaliści i antysemici. Wmawiano Polakom, szczególnie młodym, że powinni się raczej wstydzić niż być dumni z tego, że są Polakami.
Kiedy dostałem do ręki piękną broszurę wydana staraniem Urzędu Miejskiego w Wołominie jako suplement do albumu MARSZALEK PIŁSUDSKI W OBRONIE POLSKI I EUROPY stwierdziłem z ogromnym zadowoleniem, że starania komunistów, przynajmniej w przypadku społeczności i władz Wołomina, poszły na marne. Polski patriotyzm, nie mający nic wspólnego z nacjonalizmem, nie uległ tam zniszczeniu. Chcę wyrazić za to ogromne uznanie władzom Wołomina, w okolicach którego stoczono Bitwę Warszawską i zatrzymano pochód sowieckiej armii.
Broszura Urzędu Miejskiego w Wołominie wydana jest starannie przez Exlibris Galeria Polskiej Książki Sp.z o.o. w Warszawie. Ale główną jej zaletą są autorzy i teksty w niej zawarte. Poza artykułem Jerzego Mikulskiego, burmistrza Wołomina, który opisał historię miasta i budowy przed wojną pomnika OBROŃCÓW OJCZYZNY, historię jego zburzenia w okresie PRL a następnie jego odbudowy i odsłonięcia w sierpniu 1995r., w broszurze zamieszczono artykuły: gen. Tadeusza Płoskiego biskupa polowego WP, ks. prałata Jana Sikory, prof. Janusza Odziemkowskiego, prof. Józefa Szaniawskiego i Andrzeja Ptaszyńskiego. Broszura jest bogato ilustrowana zdjęciami i reprodukcjami obrazów.
Podjęcie trudu budowy Parku Kulturowego i Muzeum: Ossów ? Wrota Bitwy Warszawskiej – 1920 wystawia najlepsze świadectwo władzom gminy Wołomin. Pokazuje, że patriotyzm Polaków nie dał się zniszczyć. Mam wrażenie, że nie da się zniszczyć nigdy. Bez szukania precyzyjnych definicji Polacy wyraźnie odróżniają patriotyzm od nacjonalizmu, wiedzą jak odróżnić szlachetne uczucia patriotyczne wzbogacające szacunek do innych narodów od nacjonalizmu prowadzącego do pogardy i nienawiści.
Nie mogłem uczestniczyć w tegorocznych, rocznicowych uroczystościach w Ossowie. Mam jednak nadzieję i cieszę się już teraz na zwiedzanie ParkuKulturowegoiMuzeum: Ossów ? Wrota Bitwy Warszawskiej ? 1920.
Maciej K. Sokołowski