Sąd Okręgowy w Olsztynie, orzekając eksmisję rodzin Moskalików i Głowackich z domu Agnes Trawny, zastrzegł, że wydanie lokalu Trawny nastąpi dopiero po podpisaniu przez gminę z rodzinami umów najmu lokali socjalnych. Oznacza to wstrzymanie eksmisji mieszkańców domu, który na powrót przyznano Agnes Trawny.
Pomoc obu rodzinom zaoferował wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski. Rodzina Głowackich przyjęła mieszkanie w Kamionku, Moskalikowie nie skorzystali z oferty.
Wójt gminy Jedwabno Włodzimierz Budny, który przyjechał w czwartek na publikację wyroku dotyczącego eksmisji rodzin Moskalików i Głowackich z domu Agnes Trawny w Nartach, powiedział PAP, że jego gmina nie ma w swoich zasobach ani jednego lokalu socjalnego.
Wyrok sądu jest prawomocny, nie przysługuje od niego skarga kasacyjna.
Agnes Trawny wyrokiem Sądu Najwyższego w grudniu 2005 r. odzyskała gospodarstwo wraz z ziemią i lasem w Nartach – nieruchomość jest jej ojcowizną. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, Moskalikowie i Głowaccy mogli mieszkać w Nartach do 13 grudnia 2008 roku. Ponieważ do tej pory nie wyprowadzili się dobrowolnie, Trawny założyła im sprawę o eksmisję.
W listopadzie ubiegłego roku sąd pierwszej instancji orzekł, że Moskalikowie i Głowaccy muszą się wyprowadzić z domu w Nartach. Sąd uznał, że obu rodzinom nie należą się lokale zastępcze m.in. dlatego, że dorośli członkowie obu rodzin mają dochody – pracują lub są na emeryturze. Sąd nie określił terminu wyprowadzki obu rodzin. Od tego postanowienia rodziny odwołały się.
Trawny wygrała już w Sądzie Okręgowym w Olsztynie (w pierwszej instancji) proces za nieruchomości utracone na rzecz Skarbu Państwa po wyjeździe do Niemiec. Sąd zdecydował, że otrzyma 1 mln 108 tys. zł. Trawny domagała się 1,5 mln zł.
Agnes Trawny – mieszkająca na Mazurach do połowy lat sidemdziesitych – otrzymała w 1970 roku jako ojcowiznę działki w Nartach i Witkówku o łącznej powierzchni 59 ha. Gdy w 1977 r. wyjechała na stałe do Niemiec, ówczesny naczelnik gminy Jedwabno wydał decyzję o przejściu tej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. Nieruchomość w Nartach przeszła pod zarząd Lasów Państwowych i zamieszkali tam pracownicy leśni.
PK