Otwarta w 2003 roku stała się ważnym punktem na mapie stolicy Dolnego Śląska. Co więcej, powstała dzięki inicjatywie samych Sybiraków, którzy zaczęli gromadzić pamiątki i różnego rodzaju dokumenty w jednym miejscu, aby pamięć o nich nie zaginęła i by młodsze pokolenia mogły dotknąć i poznać historię deportacji swoich rodaków na daleką Syberię. Parafia ojców redemptorystów na wrocławskim Wittigowie zawiera wiele patriotycznych akcentów. To sanktuarium Golgoty Wschodu, przy którym stanął mur – Panteon Pamięci. Zostały na nim wmurowane tablice organizacji kombatanckich walczących o wolność Polski od roku 1939 po rok 1956, jak również osób indywidualnych dotkniętych martyrologia Wschodu i Zachodu.
Przez lata miejsce to było centrum modlitw i spotkań sybirackich. Tam świadkowie historii przynosili i udostępniali różnego rodzaju artefakty związane z tułaczką po nieludzkiej ziemi Związku Sowieckiego. Wystawa jednak, mimo że sporządzona oddolnie i z potrzeby serca, zaczęła od jakiegoś czasu cieszyć się coraz mniejszym zainteresowaniem. Historia Sybiraków powoli odchodzi w zapomnienie i trudno jest standardową wystawą zaciekawić młode pokolenie.
Dlatego redemptoryści wrocławscy, Związek Sybiraków Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru zdecydowali się na unowocześnienie zbiorów, które od lat gromadzili Sybiracy. Poprzez fundusze norweskie instytucja kultury Centrum Historii „Zajezdnia” zmodernizuje całą ekspozycję. Prace już ruszyły i mają się zakończyć 2023 roku.
Obecnie wystosowano do wszystkich Sybiraków, ich rodzin, krewnych i znajomych apel, by dzielić się zdjęciami, na których znajdują się zesłańcy Sybiru. Mogą to być fotografie dawne, jak i współczesne. Z pobytu na katordze, z dzieciństwa lub z ostatnich lat. Zostaną one wystawione na ekspozycji w odnowionej Izbie Pamięci Golgoty Wschodu. Ważne, że nie trzeba dostarczać oryginałów zdjęć – wystarczą skany lub odbitki, które można przesyłać na adres: juliusz.wozny@zajezdnia.org.
– Chcemy, aby zwiedzający mogli zobaczyć twarze wygnańców, aby przestali być oni tylko tłumem, liczbą, statystyką. Pokażemy twarze tych, których wbrew ich woli wypędzono do lodowego piekła Sybiru, a potem skazano na niepamięć. Stworzenie nowej ekspozycji jest próbą przywrócenia pamięci, a zarazem kontynuacją inicjatywy podjętej przez samych Sybiraków, którzy – skazani przez lata na milczenie – sami opowiedzieli swoją historię, tworząc Sanktuarium Golgoty Wschodu przy ul. Wittiga we Wrocławiu – opowiada Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia, członek stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru we Wrocławiu.
Nie da się ukryć, że w Polsce XXI wieku nie jest łatwo o fundusze dla instytucji kombatanckich i tematów takich, jak zesłańcy Sybiru, dlatego modernizacja Izby Pamięci przy ul. Wittiga we Wrocławiu cieszy.
W założeniu zostanie stworzone niekonwencjonalne i atrakcyjne pod względem edukacyjnym miejsce, w którym turyści, ale przede wszystkim młodzież szkolna, będą mogli przeżyć żywą, ciekawą, bezpłatną lekcję historii.