Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, kolejne państwa wyraziły chęć przystąpienia międzynarodowych organizacji i sojuszów obronnych. Ruszył proces akcesyjny Finlandii i Szwecji do NATO. Oba państwa mają szansę wejść do Sojuszu już w przyszłym roku.
Kluczowe znaczenie w procesie akcesyjnym mają parlamenty państw członkowskich – to one wyrażają zgodę na przystąpienie kolejnych państw do Sojuszu. W tym miesiącu zarówno Sejm jak i Senat RP udzieliły poparcia dla akcesji Finlandii i Szwecji. Zwłaszcza to pierwsze państwo jest istotnym wzmocnieniem wschodniej flanki NATO. Finlandia graniczy z Rosją i w przeszłości niejednokrotnie stawiała jej czoła. W obliczu obecnej sytuacji na Ukrainie, Finowie wyrazili chęć wstąpienia w struktury bezpieczeństwa międzynarodowego i akcesji do NATO. Już wcześniej swoje starania o to rozpoczęła Bośnia i Hercegowina.
Dziś, 22 lipca, Prezydent RP podpisze przegłosowane przez Parlament ustawy, które upoważniają go do ratyfikacji akcesji Finlandii i Szwecji. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Paweł Soloch zdradził, że Prezydent Duda podpisze ustawy w Porcie Wojennym w Gdyni: Prezydent widzi znaczenie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO dla regionu Morza Bałtyckiego, ale także wysyłamy sygnał do naszych sojuszników, że Polska też partycypuje w bezpieczeństwie regionu Morza Bałtyckiego. Podpisanie ustaw na pokładzie okrętu wojennego ma podkreślić znaczenie, jakie Prezydent przywiązuje do rozbudowy i odbudowy naszej floty na Morzu Bałtyckim – wyjaśniał.
W tej chwili Organizację Paktu Północnoatlantyckiego tworzy 30 państw, dodatkowo trzy rozpoczęły oficjalne starania o przystąpienie do niej, dwa z nich – Finlandia i Szwecja – są już bardzo blisko wejścia w skład Sojuszu: Zakładamy, że ten proces będzie szybki – mówił Paweł Soloch. W Europie istnieje bardzo duże poparcie dla projektu rozszerzenia NATO o te dwa państwa. Decyzja o uruchomieniu procesu akcesyjnego została przyjęta entuzjastycznie również w Polsce. Senat RP był jednogłośny w sprawie udzielenia poparcia dla rozszerzenia Sojuszu. Dla Polski jest to o tyle istotna zmiana, że dzięki niej zabezpieczony zostanie basen Morza Bałtyckiego – do NATO należą już Litwa, Łotwa i Estonia: Zamknięcie tej północnej flanki bałtyckiej dla Polski ma olbrzymie znaczenie, ma też wielkie znaczenie dla krajów bałtyckich, gdyż zabezpiecza Bałtyk i zamyka ten system obrony – zaznaczył Minister Paweł Szrot.
Ponadto oba kraje dysponują nowoczesnymi, dobrze wyszkolonymi armiami. Poszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję jest wzmocnieniem tej organizacji. Najbliższy szczyt NATO ma odbyć się w przyszłym roku. Zdaniem ekspertów, prawdopodobnie będą już w nim uczestniczyć dwaj nowi członkowie.
Źródło: Kancelaria Prezydenta (prezydent.pl)