Dwa lata temu, przed Zgromadzeniem Narodowym, Andrzej Duda złożył przysięgę rozpoczynającą jego drugą kadencję w roli prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W drugiej turze otrzymał ponad 10 milionów głosów obywateli.
Kancelaria Prezydenta RP na swojej stronie internetowej sporządziła podsumowanie ostatnich 12 miesięcy sprawowania urzędu przez Andrzeja Dudę. Główną uwagę skupiono na wydarzeniach na Ukrainie, ponieważ istotnie jest to kluczowy element działań prezydenta nie tylko po rosyjskiej agresji, ale również przed nią: Dzisiaj bezpieczeństwo Ukrainy i regionu jest sprawą fundamentalną. Sąsiedzi i NATO powinni wykazać determinację przy wzmacnianiu Ukrainy – mówił Andrzej Duda jeszcze w 2021 roku podczas szczytu Trójkąta Lubelskiego. Dwa dni przed inwazją Prezydent podpisał postanowienia o pobycie na terytorium Polski dodatkowych sił sojuszniczych. Dzień później prezydenci Polski i Litwy udali się z wizytą dyplomatyczną do Kijowa, gdzie Andrzej Duda zapewniał o wsparciu dla Ukrainy: Przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z Prezydentem Ukrainy, naszym przyjacielem Wołodymyrem Zełenskim, z zaprzyjaźnionym z naszymi narodami – narodem ukraińskim, z państwem Ukrainą, które stoi dzisiaj wobec głębokiego kryzysu i groźby potężnej rosyjskiej agresji. Kilkanaście godzin później Ukraina została zaatakowana przez Federację Rosyjską. Prezydent wraz z Pierwszą Damą zaangażowali się w działania pomocowe dla uchodźców zza wschodniej granicy
W polityce międzynarodowej prezydent Duda znajduje też innych sojuszników. Jego aktywność podkreśla Kancelaria Prezydenta RP podając statystyki ostatnich z 12 miesięcy sprawowania urzędu: Ponad 40 wizyt zagranicznych, 70 spotkań i wydarzeń międzynarodowych w Polsce, niemal 100 telefonicznych konsultacji ze światowymi przywódcami. W siódmym roku prezydentury Andrzeja Dudy nastąpiła duża intensyfikacja międzynarodowych działań Prezydenta, szczególnie w kierunku regionalnym i wschodnim. Prócz Ukrainy, Polska zawiązała bliskie stosunki dyplomatyczne m.in. z Litwą i Mołdawią: Nigdy nie będziemy po prostu zwykłymi sąsiadami – mówił Andrzej Duda do litewskiego parlamentu. – Jesteście, Wy Litwini, tak, jak i my Polacy, częścią wielkiej cywilizacji, którą wspólnie stworzyliśmy. Jesteście dla nas braćmi. Andrzej Duda i Gitanas Nausėda (prezydent Litwy) wspólnie odwiedzali Kijów dwukrotnie, a w maju uczestniczyli w otwarciu – interkonektora gazowego łączącego systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Prezydent Duda był pierwszą głową państwa, która oficjalnie wyraziła chęć udzielenia Mołdawii statusu państwa-kandydata do Unii Europejskiej, co kilkanaście miesięcy później stało się faktem: Będziemy czynili wszystko, żeby Mołdawia mogła jak najszybciej przystąpić do Unii Europejskiej. Jesteśmy zwolennikami polityki „otwartych drzwi” – podkreślał Andrzej Duda w Kiszyniowie pod koniec sierpnia 2021 roku. Prezydent zadecydował też o udzieleniu Mołdawii 20 milionów euro nieoprocentowanego kredytu.
Prezydent Duda w ciągu ostatniego roku złożył do parlamentu osiem projektów ustaw. Dwa z nich dotyczyły reformy sądownictwa: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz powołania sędziów pokoju. Dwa kolejne prezydenckie projekty dotyczyły upamiętnienia powstań wielkopolskich i śląskich: To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wkroczyły na Górny Śląsk, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć te ziemie w posiadanie. Aby wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy o Polskę i za Polskę tam walczyli, mieli swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej – uzasadniał Andrzej Duda. Do parlamenty trafiły też projekty dotyczące m.in.: reformy szkolnictwa wyższego oraz możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę w przypadku posiadania odpowiedniego stażu pracy.
Kadencja Andrzeja Dudy zakończy się w 2025 roku. Wówczas nie będzie mógł ubiegać się o ponowną reelekcję.
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP (prezydent.pl)