Jak podała Kancelaria Prezydenta RP, Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska odbyły spotkanie online. Tematem rozmowy była współpraca pań w zakresie wsparcia ukraińskich dzieci oraz ofiar wojny.
Agata Kornhauser–Duda odwiedziła Zachodnioukraińskie Specjalistyczne Centrum Medyczne dla Dzieci oraz 8. Miejski Szpital Kliniczny. Pierwsza Dama spotkała się z rannymi oraz przekazała Ukrainie rezonans magnetyczny zakupiony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów: Dla mnie była to bardzo wzruszająca wizyta – mówiła Agata Kornhauser-Duda. – Zwłaszcza, że odbyłam kilka spotkań, w tym w Szpitalu Miejskim nr 8, który zajmuje się rannymi żołnierzami. Miałam okazję kilku z nich odwiedzić. Wyraziłam nasze uznanie jako Polaków, za to, że z takim bohaterstwem i determinacją walczą o wolność swojego kraju – dodała. Podczas wizyty Pierwsza Dama spotkała się także z polskimi oraz ukraińskimi nauczycielami.
Pomoc medyczna dla potrzebujących
We wtorek pierwsze damy Polski i Ukrainy odbyły rozmowę online. Ołena Zełenska podziękowała za udział Pary Prezydenckiej w Szczycie Pierwszych Dam i Dżentelmenów, który odbywał się w formule hybrydowej (Andrzej Duda osobiście przyjechał do Kijowa). Podczas wydarzenia zebrano prawie 6 milionów dolarów, za które zakupiono 87 karetek pogotowia. Polska przekazała Ukrainie dodatkowe 25 karetek, zakupionych w ramach programu Fundacji Solidarności Międzynarodowej i Banku Gospodarstwa Krajowego.
Pierwsze damy omawiały możliwości odbywania w polskich zakładach opieki zdrowotnej staży przez ukraiński personel medyczny. Obie panie współpracowały przy relokacji pacjentów dziecięcych oddziałów onkologicznych, a podczas spotkania mówiły o postępach w ich leczeniu.
Uchodźcy wojenni z Ukrainy otrzymali prawo pobytu i pracy w Polsce, dostęp do publicznej oświaty i służby zdrowia oraz świadczenia finansowe z państwowego systemu pomocy rodzinom – podkreślała Ołena Zełenska, dziękując za wsparcie ze strony Polski.
Wsparcie dla ukraińskich uczniów
Jednym z głównych tematów rozmowy pierwszych dam była edukacja. Na Ukrainie zajęcia mogą odbywać się wyłącznie w szkołach wyposażonych w schrony, co wymusza konieczność dowożenia dzieci do obiektów oddalonych o wiele kilometrów, lub nauczania ich online. Istotną kwestią jest również zapewnienie dzieciom pomocy psychologicznej, a także edukacja ukraińskich dzieci i młodzieży na terenie Polski:
Z myślą o ukraińskich dzieciach stworzyliśmy miejsca, w których mogą kontynuować naukę. Według informacji z Ministerstwa Edukacji Narodowej z czerwca około 285 tys. ukraińskich uczniów uczęszczało do polskich przedszkoli i szkół – mówiła Pierwsza dama RP. – Aby ułatwić młodym uchodźcom kształcenie i adaptację do nowych warunków, publikuje się dla nich podręczniki do nauki języka polskiego, które są rozdawane i rozsyłane do wszystkich szkół.
Lem po ukraińsku
Ponadto Polska oferuje Ukrainie pomoc na płaszczyźnie kulturalnej. We współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki oraz wydawcami z Ukrainy odbywa się projekt polegający na nieodpłatnym przekazaniu praw do wydania książek w Polsce, wysiłkiem Instytutu Książki z Krakowa i Warszawy. Wydrukowanych zostanie 16 tytułów książek dla dzieci w łącznym nakładzie 80 tys. egzemplarzy. Książki zostaną przekazane bibliotekom, a inicjatywa została objęta honorowym patronatem Pierwszych Dam Polski i Ukrainy.
Niedawno w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND ukazało się ukraińskojęzyczne wydanie trzech powieści Stanisława Lema, który w Polsce był jednym z patronów 2021 roku. Zbiór wyszedł nakładem tarnopolskiej oficyny Bohdan Publishing House w przekładzie Jurija Popsujenki i Łarysy Biłyk na język ukraiński. W zbiorze znalazł się debiut powieściowy mistrza prozy science fiction, Astronauci, jedna z jego najgłośniejszych – obok Solaris i Cyberiady – powieści Głos Pana, a także Wizja lokalna.
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP (prezydent.pl)