Jak co roku 11 listopada w całej Polsce odbywają się obchody Święta Niepodległości. Jest to dzień, w którym wszyscy chcemy uczcić odrodzenie się Państwa Polskiego po ponad wieku zaborów. Jest to również dzień, w którym warto poświęcić czas na zadumę nad tym, czym jest niepodległość i jak wielką miała ona wartość dla poprzednich o obecnych pokoleń.
W uroczystych obchodach brali udział m.in. Prezydent i Premier RP. Ulicami Warszawy, jak co roku, przeszedł Marsz Niepodległości, który tradycyjnie zgromadził dziesiątki tysięcy osób z biało-czerwonymi flagami.
Prezydent Duda: Polacy, pokazaliście klasę!
W uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie wzięli udział Prezydenci Polski i Litwy.
Wierzę głęboko w niepodległą, suwerenną, wolną Polskę – mówił prezydent Duda. Wierzę głęboko w moich Rodaków. Wierzę głęboko w drzemiące w każdym i w nas wszystkich razem poczucie ogromnej wiary w wartość, jaką jest Polska suwerenna, niepodległa, nasza własna, w której sami się rządzimy i o której sami decydujemy. Wierzę głęboko w mądrość naszego społeczeństwa.
Prezydent przywołał pamięć o tych, którzy budowali państwo przed ponad stoma laty. Mówił o niezłomnej woli narodu, jego pracy na rzecz przywrócenia struktur państwowych po 123 latach zaborów.
Jeżeli oni dali radę, to i my damy radę przetrwać wszystkie kryzysowe sytuacje z podniesioną głową, z godnością. Jesteśmy narodem pracowitym, inteligentnym, jesteśmy narodem wytrwałym.
Jakże ważne wydaje się pochylenie nad kwestią niepodległości dziś, kiedy rosyjscy najeźdźcy okupują terytorium jednego z naszych sąsiadów. Obecność prezydenta Litwy jest ważnym symbolem solidarności całego regionu w tym trudnym czasie.
Dziękuję za to wszystkim moim Rodakom. Pokazaliście wielką klasę, pokazaliście, że „Polak potrafi” w najlepszym tego słowa znaczeniu – powiedział prezydent RP w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę i solidarności, jaką Polacy wykazali wobec uchodźców.
Pary prezydenckie Polski i Litwy wzięli udział w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę, która została odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej.
Premier Morawiecki: Potrafimy być jednością
Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przy pomnikach Marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Wincentego Witosa – bohaterów narodowych, którzy swoja pracę skierowali na rzecz budowy niepodległego państwa. Upamiętnienie przedstawicieli wszystkich formacji politycznych tamtego okresu jest podkreśleniem tego, jak ważna jest solidarna praca wszystkich Polaków na rzecz niepodległości bez względu na różnice światopoglądowe. Tak jak sto lat temu, tak i dziś, Polska potrzebuje zjednoczonego narodu, gotowego do współpracy w przypadku zagrożenia.
W naszym kraju, jak w rodzinie, każdy z nas jest różny, ale pod biało-czerwoną flagą potrafimy być jednością. I kiedy patrzę zwłaszcza na dzieci, które śpiewają hymn i machają flagami to wiem, że Polska nam się udała. Nawet jeśli ma wady, to jest największą wartością, dla której warto żyć i warto pracować – powiedział szef rządu.
Premier Morawiecki upamiętnił również tych, którzy o niepodległość Polski walczyli później – w czasach reżimu komunistycznego. Był to czas, w którym polska formacja niepodległościowa musiała wykonać ogrom pracy na rzecz wyzwolenia się spod ucisku Związku Radzieckiego. Premier złożył kwiaty po pomnikami Lecha Kaczyńskiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stefana Roweckiego „Grota” i Ronalda Reagana. Obalenie w Polsce komunizmu było – można by rzec – ponownym odzyskaniem niepodległości, a w każdym razie prawa do samostanowienia, przez Polaków.
„Silny Naród – Wielka Polska”
Spośród wszystkich wydarzeń upamiętniających odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku, największą frekwencją cieszył się, jak zawsze, Marsz Niepodległości w Warszawie. Tym razem został zorganizowany pod hasłem „Silny Naród – Wielka Polska”. Również tutaj zwracano uwagę na to, jak ogromną wartość ma niepodległość Rzeczypospolitej.
Nie chcemy ani Polski jako landu federalnej Europy, ani Polski jako generalnego gubernatorstwa Federacji Rosyjskiej. Nie chcemy pomysłów federacji polsko-ukraińskiej – mówił Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, jedno z organizatorów MN.
W poprzednich latach atmosfera na marszu bywała napięta, jednak, jak donoszą media, tegoroczny MN przeszedł bez przeszkód. Wydarzenie było uosobieniem wspomnianej wyżej współpracy Polaków różnych formacji politycznych. Mimo, że stowarzyszenie Marsz Narodowy zrzesza środowiska związane z narodowym filarem Konfederacji, udział w nim wzięli również politycy innych ugrupowań, którzy tworzą formację niepodległościową. Przede wszystkim byli to politycy obozu rządzącego, m.in. Antoni Macierewicz i Zbigniew Ziobro. Wszyscy oni podpisują się pod ideą obrony polskiej niepodległości zarówno przed ewentualnym zagrożeniem ze wschodu, jak i koncepcjom budowy europejskiego państwa federacyjnego.
„Dziękuję Ci Polsko”
W tym dniu pamiętajmy o tych, którym grozi utrata niepodległości. Od kilku miesięcy nasi bracia Ukraińcy walczą o możliwość samostanowienia sprzeciwiając się rosyjskiemu najeźdźcy. Ich bohaterska defensywa stanowi przykład również dla nas, jak należy bronić niepodległości swojej Ojczyzny.
W dzień polskiego Narodowego Święta Niepodległości, ambasada Ukrainy w RP opublikowała wzruszający spot w podzięce za poświęcenie i solidarność ze strony Polaków wobec uchodźców.
Naszym czytelnikom życzymy spokojnego Święta Niepodległości.
Niech żyje Polska! Niech żyje niepodległa Ukraina!
Źródło: Kancelaria Prezydenta, Kancelaria Premiera, Gazeta Polska.
***
Zachęcamy do zapoznania się z innymi treściami na naszej stronie:
Antoni Macierewicz: Rosja prowadzi wojnę przeciwko USA i Polsce