Parlament Europejski przyjął uchwałę, w której określił Federację Rosyjską, jako państwo wspierające i finansujące terroryzm. W uzasadnieniu deputowani powołali się nie tylko na agresję na Ukrainę i wcześniejszą na Gruzję, lecz także na działanie władz Rosji w sprawie katastrofy smoleńskiej. Zdaniem przewodniczącego podkomisji smoleńskiej, jest to historyczny dokument.
Poniżej przedstawiamy fragment uchwały:
Parlament Europejski (…) mając na uwadze, że 15 listopada 2022 r. holenderski sąd skazał zaocznie dwóch Rosjan i prokremlowskiego separatystę ukraińskiego za zamordowanie 298 osób przez zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych („lot nr 17”); mając na uwadze, że państwo rosyjskie nadal nie przyznaje się do odpowiedzialności za zestrzelenie tego samolotu i odmawia współpracy z międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwości; mając również na uwadze, że Federacja Rosyjska wciąż odmawia też zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego TU-154, który w kwietniu 2010 r. rozbił się w pobliżu Smoleńska, na terytorium Federacji Rosyjskiej (…); wzywa UE i jej państwa członkowskie do opracowania ram prawnych UE pozwalających uznać dane państwo za sponsorujące terroryzm i stosujące środki terroru, co pociągałoby za sobą szereg istotnych środków ograniczających wobec tych krajów i miało daleko idące restrykcyjne skutki dla stosunków UE z tymi krajami; wzywa Radę, aby następnie rozważyła wpisanie Federacji Rosyjskiej na taką unijną listę państw sponsorujących terroryzm; wzywa partnerów UE do przyjęcia podobnych środków.
Smoleńsk dowodem na terroryzm Rosji
Parlament Europejski nie nazywa katastrofy smoleńskiej aktem terroryzmu, lecz wymienia późniejsze działanie Federacji Rosyjskiej, jako sprzyjające terroryzmowi. Unia Europejska domaga się niniejszym zwrócenia Polsce wraku rządowego TU-154M. Jak komentuje sprawę marszałek senior Antoni Macierewicz:
Nie ma wątpliwości, że ta uchwała nie definiuje jasno zbrodni smoleńskiej, jednak jasno określa działanie Rosji w tej sprawie, jako działanie terrorystyczne. To jasno wynika z tego tekstu (…). Parlament Europejski podjął uchwałę uznającą Federację Rosyjską za państwo finansujące terroryzm. W uzasadnieniu wymieniono wiele dramatycznych wydarzeń: wojna w Gruzji, aneksja Krymu, agresja na Ukrainę, morderstwa dokonywane przez władzę Rosji. Wymieniono również zbrodnię Smoleńską. Parlament Europejski uznał za koniecznie zwrócenie wraku Polsce, ponieważ przetrzymywanie go przez Rosję jest próbą ukrycia rosyjskiej działalności terrorystycznej.
Pierwotny projekt uchwały był bardziej jednoznaczny. Mówił on wprost o zbrodni smoleńskiej, jako akcie terroryzmu. Projekt Anny Fotygi został jednak „poprawiony” m.in. z woli Europejskiej Partii Ludowej będącej największą formacją w PE.
Czytaj też:
Zbrodnia smoleńska w debacie publicznej
Zmieniona treść uchwały jest miejscami niejednoznaczna i pozostawia niedomówienia, jednak nie ulega wątpliwości, że podkreśla rolę działań Rosji w sprawie Smoleńska w uznaniu tego państwa za wspierające terroryzm. Jednocześnie warto zaznaczyć, że jest to pierwsze poruszenie tej kwestii na arenie międzynarodowej:
Rząd PO-PSL, a także inne siły polityczne będące dziś w opozycji, przyczyniły się do tego, że zbrodnia smoleńska nie istniała w debacie międzynarodowej – podkreślił Antoni Macierewicz. – Świat uznał, że skoro Polacy sami uznają, że winni są piloci i należy bronić Rosji, to dlaczego inne państwa miałyby się w to mieszać. Ta uchwała Parlamentu Europejskiego przywraca sprawę zbrodni smoleńskiej w debacie międzynarodowej.
Istotnie po raz pierwszy po ponad 12 latach zbrodnia smoleńska stała się przedmiotem międzynarodowej debaty.
Czytaj też:
Macierewicz: Pierwszy taki przypadek
To był pierwszy akt terroryzmu Federacji Rosyjskiej wobec państwa Unii Europejskiej i NATO – zauważa Antoni Macierewicz.
Po latach wyciszania tematu, w końcu zostało to formalnie potwierdzone przez organ ustawodawczy Unii Europejskiej.
Cały tekst rezolucji mogą Państwo przeczytać poniżej:
Rezolucja PE uznająca Rosję za państwo sponsorujące terroryzm
Źródło: Polskie Radio, Telewizja Republika, Radio Maryja