Dziś (07 lutego 2023 r.) wpłynął do Sejmu RP projekt ustawy prezentowany przez posła Antoniego Macierewicza z Prawa i Sprawiedliwości o utworzeniu, jeszcze w tym roku, szkoły wyższej – Akademii Piotrkowskiej. Najprawdopodobniej projekt będzie rozpatrywany jeszcze w tym tygodniu. Będziemy Państwa informować o pracach nad tą inicjatywą.
Poniżej projekt ustawy.
Ustawa o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej
Art. 1. 1. Tworzy się z dniem 1 czerwca 2023 r. Akademię Piotrkowską, zwaną dalej „Akademią”.
- Siedzibą Akademii jest miasto Piotrków Trybunalski.
- Akademia jest uczelnią publiczną.
Art. 2. 1. Akademię tworzy się z Filii w Piotrkowie Trybunalskim Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zwanej dalej „Filią”.
- Z dniem utworzenia Akademii znosi się Filię.
Art. 3. Nadzór nad Akademią sprawuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.
Art. 4. 1. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, zwany dalej „Uniwersytetem”, przeprowadza inwentaryzację, wycenia aktywa i pasywa oraz ustala wynik finansowy dotyczący Filii na dzień 31 maja 2023 r., z odpowiednim zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120).
- Aktywa i pasywa ujawnione w toku inwentaryzacji, o której mowa w ust. 1, stają się aktywami
i pasywami Akademii z dniem jej utworzenia.
- Mienie obejmujące własność i inne prawa majątkowe dotyczące Filii, w szczególności prawo własności nieruchomości, staje się mieniem Akademii z dniem jej utworzenia.
Art. 5. Akademia wstępuje z dniem jej utworzenia we wszystkie prawa i obowiązki Uniwersytetu w zakresie dotyczącym Filii, w tym:
1) wynikające z decyzji administracyjnych w sprawie pozwoleń na utworzenie studiów albo z uchwał senatu Uniwersytetu dotyczących studiów prowadzonych w Filii w dniu jej zniesienia;
2) prawa strony postępowań sądowych, administracyjnych i egzekucyjnych, których do dnia utworzenia Akademii stroną był Uniwersytet, a które dotyczą stosunków prawnych związanych z działalnością Uniwersytetu prowadzoną w Filii;
3) prawa strony umów zawartych przez Uniwersytet związanych z działalnością Uniwersytetu prowadzoną w Filii, a których stroną do dnia utworzenia Akademii był Uniwersytet.
Art. 6. 1. Z dniem utworzenia Akademii:
1) pracownicy Uniwersytetu, w których aktach stanowiących podstawę nawiązania stosunków pracy z Uniwersytetem, jako miejsce wykonywania pracy została wskazana Filia, stają się pracownikami Akademii; przepis art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140) stosuje się odpowiednio;
2) studenci Uniwersytetu kształcący się w Filii stają się studentami Akademii;
3) uczestnicy studiów podyplomowych oraz innych form kształcenia Uniwersytetu kształcący się w Filii stają się uczestnikami odpowiednio studiów podyplomowych oraz innych form kształcenia Akademii.
- Rekrutacja na studia w Akademii na rok akademicki 2023/2024 jest prowadzona na podstawie uchwały, o której mowa w art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.1)), podjętej przez senat Uniwersytetu do dnia 30 czerwca 2022 r.
Art. 7. Akademii przysługują uprawnienia podmiotu posiadającego kategorię naukową B+, o której mowa w art. 269 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w dyscyplinie naukowej pedagogika, nie dłużej jednak niż do zakończenia pierwszej po utworzeniu Akademii ewaluacji jakości działalności naukowej.
Art. 8. 1. Pierwszy statut Akademii nadaje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.
- Pierwszego rektora Akademii powołuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki na kadencję trwającą do dnia 31 sierpnia 2024 r.
- Pierwszy rektor Akademii zarządza wybory do senatu Akademii. Wybory do senatu Akademii zostaną zorganizowane i przeprowadzone do dnia 30 września 2023 r.
- Do dnia wybrania senatu Akademii na pierwszą kadencję jego zadania wykonuje rektor Akademii.
- Pierwsza kadencja senatu Akademii trwa do dnia 31 sierpnia 2024 r.
- Senat Akademii powołuje członków rady Akademii w terminie do dnia 30 listopada 2023r.
- Pierwsza kadencja rady Akademii trwa do dnia 31 grudnia 2024 r.
- Pierwszej kadencji rektora Akademii, senatu Akademii i rady Akademii nie wlicza się do liczby kadencji, o których mowa odpowiednio w art. 26 ust. 2 zdanie pierwsze, art. 30 ust. 2 i art. 21 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Art. 9. Postępowania dyscyplinarne prowadzone w Uniwersytecie wobec nauczycieli akademickich będących pracownikami, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1, wszczęte i niezakończone do dnia utworzenia Akademii prowadzi Uniwersytet.
Art. 10. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 583, 655, 682, 807, 1010, 1079, 1117, 1459, 2185 i 2306.
Uzasadnienie
Projekt przewiduje utworzenie z dniem 1 czerwca 2023 r. nowej uczelni publicznej – Akademii Piotrkowskiej, zwanej dalej „Akademią” – z Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w Piotrkowie Trybunalskim, zwanej dalej „Filią”. Pozytywną opinię w sprawie inicjatywy zmierzającej do utworzenia Akademii na bazie funkcjonującej Filii wyrażono w uchwale Rady Uczelni Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach nr 5/2022 z dnia 25 maja 2022 r. oraz w uchwale Senatu Uczelni nr 39/2022 z dnia 26 maja 2022 r.
Projektowana ustawa ma na celu wzmocnienie ośrodka akademickiego w Piotrkowie Trybunalskim. Filia funkcjonuje w Piotrkowie Trybunalskim od 1981 r. początkowo jako filia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Przez ponad 40 lat budowano potencjał akademicki Piotrkowa Trybunalskiego, który zasługuje na samodzielną uczelnię.
Dla zapewnienia możliwości funkcjonowania nowej uczelni w projekcie przewidziano rozwiązania prowadzące do wyodrębnienia z mienia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, zwanego dalej „Uniwersytetem”, składników majątkowych, wykorzystywanych przez Filię, oraz sukcesję ogółu praw i obowiązków Uniwersytetu dotyczących Filii – Akademia wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Uniwersytetu w zakresie dotyczącym Filii.
Projekt przewiduje, że Uniwersytet przeprowadzi inwentaryzację oraz wyceni aktywa i pasywa i ustali wynik finansowy dotyczący Filii na dzień 31 maja 2023 r. Aktywa i pasywa ujawnione w toku inwentaryzacji staną się aktywami i pasywami Akademii z dniem jej utworzenia. Mienie obejmujące własność i inne prawa majątkowe dotyczące Filii, w szczególności prawo własności nieruchomości, stanie się mieniem Akademii.
Istnieje możliwość pokrycia z budżetu państwa wskazanej pisemnie przez Rektora Uniwersytetu (pismo z dnia 30 czerwca 2022 r. nr R.220.5.2022) kwoty rekompensaty, ok 40 mln zł. w związku z przekazaniem Akademii majątku Uniwersytetu.
Natomiast finansowanie Akademii będzie realizowane na zasadach ogólnych z części budżetu państwa, której dysponentem jest minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki. Wysokość subwencji jest ustalana na podstawie algorytmów podziału środków finansowych określonych w przepisach ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, ze zm.) oraz aktach wykonawczych do niej.
Sukcesja praw dotyczyła będzie także praw wynikających z decyzji administracyjnych w sprawie pozwoleń na utworzenie studiów albo z uchwał senatu Uniwersytetu dotyczących studiów prowadzonych w Filii w dniu jej zniesienia. Tym samym w Akademii będą mogły być nadal prowadzone studia na kierunkach: administracja, bezpieczeństwo narodowe, ekonomia, filologia, filologia angielska, finanse i rachunkowość, historia, logistyka, pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pielęgniarstwo oraz zarządzanie.
Projektowane przepisy przewidują przejście do Akademii pracowników (którzy jako miejsce wykonywania pracy mają wskazaną Filię), studentów, uczestników kształcenia podyplomowego i w innych formach (kształcących się w Filii). Projekt przewiduje, że Akademia wstąpi w prawa strony postępowań sądowych, administracyjnych i egzekucyjnych, których do dnia utworzenia Akademii stroną