Wojsko Polskie staje się jedną z najsilniejszych i najlepiej wyposażonych armii w Europie. Ministerstwo Obrony Narodowej w nowej kampanii „Nowoczesne wojsko – bezpieczna ojczyzna” zapowiada jeszcze bardziej intensywne dozbrajanie polskiej armii.
Wojsko Polskie rozwija swój potencjał obronny nie tylko na lądzie, wodzie i w powietrzu, ale także w cyberprzestrzeni.
Modernizacja armii
Siły zbrojne RP przechodzą transformację, która rozpoczęła się już po 2015 roku, a w ostatnim czasie zintensyfikowała się w reakcji na wydarzenia za wschodnią granicą. Sprzęt jest modernizowany, a jednostki powiększane.
Zapewnienie Polsce i Polakom bezpieczeństwa to najważniejszy cel i priorytet Ministerstwa Obrony Narodowej. Wojsko Polskie staje się jedną z najsilniejszych i najlepiej wyposażonych armii w Europie. Nasz narodowy potencjał obronny w połączeniu z przynależnością do NATO i doskonałymi relacjami ze Stanami Zjednoczonymi gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wzmacniamy potencjał obronny Polski i zapewniamy bezpieczeństwo obywatelom zwiększając liczebność Sił Zbrojnych RP, kupując nowoczesne uzbrojenie, umacniając relacje z sojusznikami – informuje MON.
Nowy sprzęt dla Wojska Polskiego
Ministerstwo Obrony Narodowej pochwaliło się nowym sprzętem pozyskanym w ostatnim czasie i zapowiedziało kontynuacje dozbrajania armii. Wojsko Polskie już ma do dyspozycji dwie baterie Patriot i planuje zakup kolejnych sześciu. O obronę przeciwlotniczą ma zadbać także system Narew oparty na rakietach Camm. W tym toku do Polski zostaną dostarczone Himarsy, czyli wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe. O bezpieczeństwo w powietrzu mają zadbać 32 egzemplarze samolotów F-35, które Wojsko Polskie dostanie do dyspozycji w przyszłym roku.
Na lądzie polska armia wzmocni się o 250 amerykańskich czołgów Abrams najnowszej generacji i kolejnych 116 w starszej wersji. Dodatkowo podpisano umowę na dostarczenie 1000 czołgów K2, 672 haubic K9, 48 samolotów bojowych FA-50 oraz 288 wyrzutni rakiet K239 z Korei Południowej. Stany Zjednoczone i Republika Korei są największymi dostawcami broni dla polskiej armii, jednak ta będzie funkcjonować również na rodzimym sprzęcie – w dyspozycji naszych żołnierzy są armatohaubice Krab i samobieżne moździerze Rak, a ponadto zamówiono już ponad 1000 nowych bojowych wozów piechoty Borsuk.
Marynarka Wojenna powiększy się o 3 fregaty rakietowe. Na morzu już służy korweta patrolowa Ślązak i holowniki B860.
Unowocześnienie armii obejmuje zakup dronów i satelitów. W obu przypadkach Wojsko Polskie korzysta z zagranicznej technologii i jest w trakcie implementowania własnej.
Powiększanie armii
Wojsko Polskie powiększa nie tylko swój potencjał militarny w zakresie sprzętu, ale również liczebności. Pod koniec 2022 roku liczba żołnierzy wynosiła 164 tys. W ciągu całego roku do armii wstąpiło 13 742 żołnierzy. MON przewiduje powiększenie liczebności do 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. terytorialsów.
To właśnie Wojska Obrony Terytorialnej oraz Wojska Obrony Cyberprzestrzeni są nowymi rodzajami sił zbrojnych, które utworzył rząd Prawa i Sprawiedliwości. WOT powołano do życia w 2017 roku w celu obrony ludności lokalnej, co było szczególnie widoczne podczas pandemii, powodzi czy innych kryzysów w tym w trakcie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. WOC to najnowsza formacja odpowiadająca za zapewnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
Nowoczesne wojsko – bezpieczna ojczyzna
Nieustanny rozwój Wojska Polskiego przynosi efekty w postaci ciągłej i intensywnej pomocy Ukrainie. Polska wzmacnia tym samym swoją pozycję na arenie międzynarodowej, stając się głównym podmiotem wspierającym państwo będące ofiarą agresji. Warszawa jest doceniana na świecie za swoją postawę wobec rosyjskiej inwazji – zarówno w sferze militarnej (dozbrajanie Ukrainy), dyplomatycznej (inicjatywy wnętrz B9 i L3) oraz humanitarnej (przyjęcie przez Polaków milionów uchodźców). Ostatnie lata to wzrost bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale całego regionu, którego Polska staje się naturalnym liderem.
Czytaj też:
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej