Podczas wizyty w Polsce Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Po rozmowach w cztery oczy oraz z doradcami, przyszedł czas na wspólną konferencję, na której prezydent Zełenski dziękował Polakom za „bezkompromisowe” wsparcie.
Dziś jeszcze Pierwsze Damy spotkają z ukraińskimi medykami szkolącymi się w Polsce, a Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski wygłaszą przemówienia w ogrodach Zamku Królewskiego.
Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego
Jednym z pierwszych akordów wizyty prezydenta Zełenskiego było odznaczenie go Orderem Orła Białego.
#PAD: Nie ma wątpliwości, że jesteś @ZelenskyyUa wyjątkowy. Trudno ukryć łzy wzruszenia obserwując Twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich Rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 5, 2023
Prezydent Duda przyznał swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi najwyższe polskie odznaczenie wręczane osobom z wybitnymi osiągnięciami dla Rzeczypospolitej Polskiej. Jak podaje Kancelaria Prezydenta RP, Wołodymyr Zełenski otrzymał Order Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług w pogłębianiu przyjaznych i wszechstronnych stosunków między Polską a Ukrainą, za rozwijanie współpracy na rzecz demokracji, pokoju i bezpieczeństwa w Europie oraz niezłomność w obronie niezbywalnych praw człowieka”.
Duda: W myśleniu o przyszłości nie możemy zapomnieć także o przeszłości
Po spotkaniu prezydentów nastąpił czas na wspólną konferencję, w której Andrzej Duda podkreślał zaangażowanie Polski w pomoc Ukrainie.
To my przekazaliśmy Ukrainie ponad 300 czołgów, to my przekazaliśmy Ukrainie armatohaubice Krab, to my przekazujemy Ukrainie wiele innego wyposażenia, w tym rakiety Piorun i inne, które znajdują się w naszym zasobie, aby pomóc obrońcom Ukrainy, którzy bohatersko stawiają opór rosyjskiemu najeźdźcy – mówił Prezydent RP.
Prezydent Duda podkreślał, że agresja na Ukrainę jest tylko jednym z elementów ekspansywnej polityki Rosji, która chce poszerzać swoją strefę wpływów, dlatego obrona Ukrainy, to obrona całej Europy Wschodniej i Środkowej.
Razem z Panem Prezydentem rozumiemy, że w myśleniu o przyszłości nie możemy zapomnieć także o przeszłości, że na tej przeszłości, także na jej trudnych elementach (…) będziemy mogli zbudować braterstwo między naszymi narodami na przyszłość – mówił prezydent Duda. – Będziemy realizowali spokojną, konsekwentną, dobrą politykę budowania więzi pomiędzy naszymi narodami, także w oparciu o politykę uczciwej, rzetelnej pamięci.
Co do przyszłości – tu prezydent Duda podkreślił potrzebę włączenia Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej. Zapewnił, że na każdym szczycie, na którym są obecni liderzy tych organizacji, przekonuje ich do wspierania Ukrainy w jej proeuropejskich dążeniach.
📸 Prezydenci @AndrzejDuda i @ZelenskyyUa.
Polska wspiera Ukrainę na drodze do członkostwa w UE na pełnych prawach. Mamy również nadzieję, że Ukraina będzie coraz bardziej splatała więzi transatlantyckie poprzez członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. pic.twitter.com/k4xmOKhC6j
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 5, 2023
Zełenski: Polska jest naszym przyjacielem na wieki
Za aktywność polskiej dyplomacji na arenie międzynarodowej podziękował prezydent Zełenski. W swoim przemówieniu mówił o bezkompromisowości Andrzeja Dudy we wspieraniu sprawy ukraińskiej w Unii Europejskiej.
Uzyskaliśmy status kandydata do Unii Europejskiej dzięki wielu partnerom, ale przede wszystkim dzięki Polsce. Jesteśmy wdzięczni za to wsparcie (…). Dziękuję ci, Andrzeju, że jeździłeś, przekonywałeś, byłeś naszym adwokatem, żebyśmy uzyskali ten status kandydata.
Prezydent Zełenski dziękował również Polsce za wsparcie militarne i humanitarne. Podkreślił rolę Polski w obronie integralności terytorialnej Ukrainy, a także w ocaleniu milionów ludzi, którzy znaleźli u nas schronienie przed wojną.
Bezkompromisowi jesteśmy też w przyjaźni. Uważamy, że Polska jest naszym nie tylko partnerem, ale prawdziwym przyjacielem na wieki.
Dodał, że Ukraina nigdy nie zapomni Polakom tego wsparcia, a swoje wystąpienie zakończył słowami: Głęboki pokłon państwu. Chwała Ukrainie.
In the future, there will be no borders between our peoples: political, economic and – what is very important – historical. But for that we still need to gain victory. For that, we need to walk side by side a little more. 🇺🇦🇵🇱 pic.twitter.com/ncVj49kLgG
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) April 5, 2023
Wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego to nie tylko piękne słowa, ale też konkretne deklaracje. Prezydent Ukrainy zapowiedział, że w odbudowie jego kraju Polska powinna brać aktywny udział na jak najbardziej korzystnych warunkach. Jak zaznaczył, należy się to Polakom za serce okazane po 24 lutego 2022 roku. Zełenski „zaprosił” na Ukrainę nie tylko rząd w Warszawie, ale też polskie prywatne przedsiębiorstwa, które po zakończeniu rosyjskiej agresji będą mogły inwestować i zarabiać m.in. na odbudowie kraju.
Nowe otwarcie
Obaj prezydenci rozpoczęli pracę nad nowym traktatem o stosunkach polsko-ukraińskich:
Chcemy, żeby był on nowy (…), żeby stanowił nowe otwarcie. W związku z tym jest szereg elementów, nad którymi trwa jeszcze praca i rozmowy. Jesteśmy w tej chwili na etapie zaawansowanych prac. Wierzymy, że niedługo będziemy mogli taki traktat zamknąć i zawrzeć między naszymi państwami – powiedział Andrzej Duda.
Jest to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Zełenskiego w Polsce od czasu rosyjskiej agresji. Według ekspertów jest wyrazem wdzięczności dla Polaków za solidarność z narodem ukraińskim w najtrudniejszym dla niego momencie.
Taka wizyta w cztery oczy w tak przyjaznej atmosferze, bo mówi się, że obu prezydentów łączy prawdziwa przyjaźń, jest bardzo ważna w przełomie kwestii strategicznych i ostatecznych decyzji – mówi Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. – Dorobkiem ostatniego roku jest nie tylko zacieśnienie dwustronnych relacji, ale też manifestacja braterstwa. Można powiedzieć, że nigdy dotą nie byliśmy tak blisko ze sobą, mimo że towarzyszą temu tak tragiczne okoliczności. Dlatego ta wizyta jest ważna, ponieważ zbieramy żniwo minionego roku i robimy plany na przyszłość.
Wizyta prezydenta Zełenskiego jest na pewno symboliczna, ale oprócz tego jest pełna treści. Obie strony składają poważne deklaracje, których realizacja może na kolejne dekady zdefiniować kształt relacji polsko-ukraińskich. Jest to moment w historii obu narodów, którego nie możemy zmarnować, bowiem tak korzystnego klimatu do wzajemnego zbliżenia może już nie być. Najbliższe miesiące mogą być więc nowym otwarciem, o którym mówił prezydent Duda.
Czytaj też:
Źródło: Kancelaria Prezydenta (prezydent.pl), PAP, twitter