1 czerwca będziemy obchodzić pierwszy Dzień Dziękczynienia. W sobotę wieczorem na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się czuwanie. W niedzielę w południe na Polach Wilanowskich zostanie odprawiona msza święta. Zorganizowano także koncerty i imprezy towarzyszące.
Słowo "dziękuję" to w ocenie metropolity warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza klucz do ludzkiego serca. Arcybiskup Kazimierz Nycz powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia", że Dzień Dziękczynienia to święto radosne, które ma nam uświadomić, iż jesteśmy zależni od wielu ludzi.
Dodał, że bardzo często w modlitwach na pierwszym miejscu eksponujemy prośby do Boga. Nie zwracamy natomiast odpowiedniej uwagi na podziękowania. Arcybiskup zaznaczył, że Dzień Dziękczynienia to także radość spotkania warszawiaków i wspólnej modlitwy, oraz zabawy.Gość Polskiego Radia podkreślił, że święto zostało wymyślone po to, by otworzyć w ludziach wdzięczność za Bożą Opatrzność, a także wzbudzić w nich poczucie, że budowane w Centrum Opatrzności Bożej to ich miejsce. Jak dodał, podziękowanie zbliża ludzkie serca i czyni z nich wspólnotę. Chcemy aby pierwsza niedziela czerwca na zawsze pozostała Świętem Dziękczynienia i aby się koncentrowała wokół wilanowskiej świątyni – powiedział duchowny. Zaznaczył, że często polskie święta narodowe skupiają się przede wszystkim na wychowaniu patriotycznym, a brakuje w nich pierwiastka dziękczynienia za historię i za przyszłość. Przypomniał, że papież Jan Paweł II do końca życia, mimo ciężkiej choroby i cierpienia, dziękował Bogu.
wp.pl/ RZ