W Wielkiej Brytanii wzrasta zagrożenie ze strony terrorystów dżihadu. Coraz więcej młodych ludzi odchodzi od demokratycznych wartości i sprzyja atakom terrorystycznym. Traktują terroryzm jak legitymizację swojej przemiany. Większość islamistów jest jednak, podobnie jak ich nie-islamscy sąsiedzi, przyjaznych wartościom demokratycznym .
Wielka Brytania jest europejskim centrum islamu. Brytyjskie władze bezpieczeństwa wiedzą aktualnie o 30 planach ataków terrorystycznych. Obecnie monitorowanych jest ponad 2000 osób i 200 siatek terrorystycznych. „Badania naukowców Uniwersytetu Cardiff pokazują, że coraz więcej młodych islamistów radykalizuje swoje poglądy. Badania były przeprowadzone po atakach na lotnisko Glasgow i już w ubiegłym roku było jasne, jak radykalizują się młodzi islamiści. Prof. Martin Innes ze swoimi współpracownikami przepytał 600 młodych ludzi. Wyniki mogą tylko zatrważać” – podsumowuje „Die Welt”.
Wnioski są proste, to bieda i niezadowolenie części islamskiej młodzieży rozszerza się i staje się przyczyną radykalizacji ich postaw. Tę okoliczność wykorzystują islamscy werbownicy i starają się nastroje młodzieży jeszcze bardziej radykalizować. Badania dają jeszcze jedną odpowiedź: dochodzi do zastraszania spolegliwej wobec państwa części społeczeństwa gmin islamskich i w związku z tym współpraca tego społeczeństwa z policją jest niewielka lub żadna. Przynajmniej nie w takim obywatelskim charakterze, jak jest to w przypadku pozostałej części społeczeństwa Wielkiej Brytanii. „Zatem rosnąca liczba młodych wyznawców islamu zupełnie nie identyfikuje się z takimi wartościami, jak przynależność do wartości liberalno-demokratyczno- kapitalistycznych brytyjskiego społeczeństwa. Popieranie terroryzmu jest dla nich czymś pozytywnym” – konkluduje „Die Welt”.
{sidebar id=4} Podobne badania przeprowadzono w grudniu ubiegłego roku na terenie całych Niemiec. Projekt badawczy nazywał się „ Islamiści w Niemczech” i był realizowany przez Uniwersytet w Hamburgu. Liczby były podobne. Aż 13,9 proc. bardziej ceniło szariat niż niemieckie prawo. Dotyczyło to aż 29, 2 proc. badanej młodzieży szkolnej i 16, 4 proc. studentów.
Podobnie jak w przypadku badań brytyjskich także i w Niemczech czynniki biedy i niezadowolenia są zasadniczym powodem skłaniającym tę młodzież do radykalizacji swoich postaw i życiowych wyborów.
Marek Garbacz