Legendy opozycji antykomunistycznej Andrzej Gwiazda (wybrany wiceprzewodniczącym „Solidarności” w 1981 roku, więzień polityczny) oraz jego żona Joanna, przypominają o sobie tomem publicystyki z lat 1988-2006. Zbiór pod tytułem „Poza Układem” wydał w przeddzień tegorocznego Święta Pracy Magazyn „Obywatel”.
Podczas konferencji z okazji premiery książki w Centrum Prasowym FOKSAL w Warszawie Andrzej Gwiazda podkreślił, że "Poza Układem" jest ostrzeżeniem przed wypaczaniem historii oraz zawężaniem publicznej debaty do tylko jednej opcji. "Pokazuje, jakie opinie przez 20 lat nie mogły zostać opublikowane w całkowicie wolnej prasie. Ta książka każe postawić znak zapytania przy słowie "wolna prasa" – mówił Andrzej Gwiazda.
Wiceprzewodniczący "Solidarności" w 1981 roku, obecnie znany z krytyki przemian po ’89 roku, wyjaśniał też, dlaczego zdecydował się na działalność opozycyjną. "Miałem nadzieję, że po odzyskaniu wolności ograniczenia systemowe nie będą przeszkadzać mi w mojej pracy konstruktora, że nie będę musiał projektować dla Związku Radzieckiego. Tymczasem pierwszą ideą transformacji było zniszczenie przemysłu i zespołów konstruktorskich. I tego odpuścić nie mogłem" – mówił Andrzej Gwiazda.
Michał Sobczyk z redakcji "Obywatela", odpowiedzialnej za dobór tekstów, uważa, że książka powinna być atrakcyjna dla każdego czytelnika. Wskazywał na żywy język opublikowanych tekstów oraz poważną tematykę.
We wstępie do książki, pióra Remigiusza Okraski, naczelnego "Obywatela", czytamy: "30 lat temu, w końcowych dniach kwietnia 1978 r., w Trójmieście założono Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża (WZZ). Wśród ich twórców znaleźli się Andrzej Gwiazda (jeden z trzech sygnatariuszy deklaracji Komitetu Założycielskiego) i jego żona, Joanna. Co było dalej, to mniej więcej wiadomo. Przypomnijmy jednak, dla porządku, dwa fakty: 1. WZZ-y stały się fundamentem “Solidarności”, a ich działacze byli liderami słynnego strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.; 2. Andrzej Gwiazda został 17 września 1980 r. wybrany wiceprzewodniczącym NSZZ “Solidarność” – pierwszej w PRL-u organizacji politycznej, niezależnej od władz komunistycznych.
“Solidarność” jest jedną z najbardziej znanych na świecie polskich inicjatyw. W samym kraju odwołania do jej dziedzictwa i etosu są powszechne ponad wieloma podziałami politycznymi. Dawni liderzy Związku są powszechnie znani – wszyscy ci, którzy wciąż żyją i nie wycofali się z działalności publicznej. Z jednym wyjątkiem.
Osoba ta żyje
Osoba ta po roku 1989 nie zaprzestała działalności publicznej. Osoba ta nie wyjechała z Polski. Osoba ta nie została skazana za żadne przestępstwo – wręcz przeciwnie, znana jest z krystalicznej uczciwości. Osoba ta nie “przeprasza za Solidarność”, jak uczynił jeden z dawnych liderów Związku, Zbigniew Bujak. Osoba ta nie głosi, że Polska padła ofiarą spisku żydowskiego, jak twierdzi inny z weteranów tego ruchu, Kazimierz Świtoń.
Osobą tą jest Andrzej Gwiazda".
Obecnie redakcja "Obywatela" przygotowuje do wydania kolejną książkę małżeństwa Gwiazdów. Będzie ona opowiadała między innymi o dzieciństwie Andrzeja Gwiazdy w Kazachstanie, jego karierze inżyniera, o rodzinie oraz o działalności opozycyjnej.
{sidebar id=4}
JMJ