? Zapewnienie obywatelom poczucia bezpieczeństwa, to jedna z głównych funkcji państwa ? powiedział Czuma. Ocenił, że poprzedni szef resortu, Zbigniew Ćwiąkalski, ustalił wysokie standardy sprawowania urzędu.
? Trzeba stanowczo doprowadzić do wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa oraz tego, żeby obywatele mieli państwo za swoje państwo, aby to była prawdziwie ich Rzeczypospolita ? podkreślił.
Kandydat na ministra sprawiedliwości ocenił, że jest w luksusowej sytuacji, bo rząd prowadzą nie tylko jego koledzy, ale też przyjaciele, którzy sprawdzili się w pracy dla Rzeczypospolitej.
Był także założycielem i rzecznikiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz redaktorem pisma ?Opinia?. W marcu 1980 uwięziony na 3 miesiące za zorganizowanie obchodów Święta Niepodległości pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie w dniu 11 listopada 1979.
Po sierpniu 1980 był doradcą NSZZ ?Solidarność? w Regionie Śląsko-Dąbrowskim oraz redaktorem i wydawcą ?Wiadomości Katowickich?. Więziono go od 12 grudnia 1981 do 23 grudnia 1982 w obozie internowania na Białołęce, w Jaworzu, a następnie w Darłówku.
Od 1986 przebywał na emigracji w Chicago (USA), gdzie przez pierwsze dwa lata pracował jako malarz i robotnik. Od 1988 prowadził własny program radiowy emitowany w aglomeracji chicagowskiej.
Startował w wyborach parlamentarnych jako kandydat Platformy Obywatelskiej do Sejmu w okręgu warszawskim, jednak nie uzyskał mandatu. Posłem V kadencji Sejmu RP został po wygaśnięciu mandatu Hanny Gronkiewicz-Waltz, wybranej na stanowisko prezydenta Warszawy. Ślubowanie poselskie złożył 12 grudnia 2006 roku. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi został posłem. W lutym 2008 został przewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. nielegalnego wywierania wpływu na funkcjonariuszy służb specjalnych i wymiaru sprawiedliwości.
tvp.info/RZ