Obradująca na Jasnej Górze Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski stanowczo sprzeciwiła się kwietniowej rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie dostępności do bezpiecznego i legalnego zabijania dzieci nienarodzonych.
„Aborcja jest zawsze zabójstwem całkowicie bezbronnego dziecka.(…) Dziecko ma własne prawo do życia od momentu poczęcia, zaś matka, znajdująca się w trudnej sytuacji, zawsze ma prawo do otrzymania od społeczeństwa słusznej pomocy. Prawa dziecka do życia należy bronić, a matce w stanie błogosławionym należy pomóc dziecko urodzić i je wychować”- napisali biskupi w stanowisku przyjętym podczas obrad Rady Stałej KEP poszerzonej o biskupów diecezjalnych.
W ocenie hierarchów, rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wyrządza krzywdę „zarówno bezbronnym dzieciom, jak też ich matkom, a także całemu społeczeństwu”. To zaś – uważają biskupi -może wyrządzić niepowetowaną szkodę idei jednoczenia się narodów Europy, „trudno bowiem wyobrazić sobie prawdziwą jedność Europy budowaną na prawie do zabijania niektórych grup ludzi”.
Biskupi wyrazili kategoryczny sprzeciw „wobec próby narzucania drogą administracyjną zasad sprzecznych z podstawową wrażliwością moralną ludzkich sumień”. Rada Stała KEP wezwała też wiernych do wytrwałości w modlitwie i wspólnym działaniu na rzecz ludzkiego życia.
Rezolucję w sprawie dostępności do bezpiecznego i legalnego przerywania ciąży w Europie Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło 16 kwietnia. Zgromadzenie zachęciło w niej 47 państw członkowskich do depenalizacji usuwania płodu i zagwarantowania kobietom prawa do aborcji oraz do zniesienia istniejących restrykcji. Jednocześnie zaznacza, że w żadnych okolicznościach nie można uznać aborcji za metodę planowania rodziny.
Rezolucja, którą przyjęto po czterogodzinnej debacie 102 głosami, przeciwko było 69 deputowanych, a 19 wstrzymało się od głosu, domaga się szacunku dla autonomicznego wyboru dokonywanego przez kobietę; podkreśla konieczność lepszej dostępności środków antykoncepcyjnych. Deputowani Rady Europy w rezolucji uznali, że kobietom starającym
się o aborcję powinna być oferowana opieka medyczna i psychologiczna, jak również stosowne rozwiązania finansowe.
RZ