Kontrolę nad upadającym niemieckim koncernem motoryzacyjnym Opel przejmie do spółki z kanadyjsko-austriacką kompanią Magna rosyjski Sbierbank. Najprawdopodobniej w jego imieniu koncernem zarządzać będzie rosyjska kompania samochodowa GAZ należąca do zaprzyjaźnionego z Putinem oligarchy Olega Deripaski. Będzie jej podlegać również fabryka Opla w Polsce.
Partnerem przemysłowym konsorcjum będzie fabryka samochodów GAZ z Niżniego Nowogrodu, należąca do zaprzyjaźnionego z b. prezydentem, a obecnie premierem Władimirem Putinem oligarchy Olega Deripaski. Jej głównym modelem była dotąd wołga.
Sbierbank obejmie 35 proc. udziałów w Oplu, a Magnie przypadnie 20 proc. 35 proc. papierów zachowa GM, 10 proc. dostaną pracownicy Opla.
W przyszłości Sbierbank odsprzeda swój pakiet któremuś z rosyjskich graczy na rynku samochodowym ? uważają analitycy. ? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to GAZ, jeśli właściciel tej fabryki poprawi jej sytuację finansową ? uważa specjalista rynku motoryzacyjnego Aleksandr Razuwajew.
Także ?Wiedomosti? oceniają, że Sbierbank jest jedynie inwestorem finansowym, a ostatecznym właścicielem udziałów w Oplu za kilka lat może stać się GAZ. Dziennik zaznacza, że źródła zbliżone do konsorcjum nie wykluczają takiego scenariusza.
GAZ nie ma pieniędzy na kupno Opla i występuje w charakterze partnera przemysłowego konsorcjum, oferując mu moce produkcyjne w swoich zakładach w Niżnim Nowogrodzie ? dodaje gazeta ?Wiedomosti?.
Sbierbank stanie się największym ? na równi z General Motors ? akcjonariuszem Opla, choć strategię koncernu będzie określała Magna ? pisze z kolei ?Kommiersant?. Dziennik odnotowuje, że kupując Opla, Magna i Sbierbank otrzymują kontrolę nad ośmioma fabrykami w Niemczech, Polsce, Belgii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Gazeta dodaje, że kluczowym rynkiem dla Opla ma się stać Rosja.
tvpinfo/rz