Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca do tworzenia oddziałów przygotowawczych w szkołach i namawia, by nie lokować ukraińskich uchodźców w klasach ogólnych. Dlaczego? Wyjaśnia minister Marzena Machałek.
Już prawie 4 tysiące młodych uchodźców uczy się dolnośląskich szkołach i przedszkolach. A szacuje się, że Polska od początku wojny na Ukrainie przyjęła 600 tysięcy dzieci w wieku szkolnym.
– Specustawą zmieniliśmy rozporządzenia organizacji nauki dla cudzoziemców. Zostały one wypracowane z samorządami. Większość poprawek przedstawicieli samorządów została przyjęta i znalazła odzwierciedlenie w przepisach – mówiła na konferencji prasowej we Wrocławiu minister Marzena Machałek, pełnomocnik rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego.
Minister podała aktualne statystyki. Na 14 dzień marca 30 tysięcy ukraińskich dzieci uczy się dziś w polskich szkołach. Aż 27,5 tysiąca trafiło do polskich klas. Zaledwie 2270 uczęszcza do specjalnych oddziałów przygotowawczych, gdzie doskonali język polski i uczy się przedmiotów w języku ukraińskim. Ministerstwo chce odmienić ten trend.
– Niedobrze jest, gdy dziecko ukraińskie trafia do polskiej szkoły i czuje się wyobcowane, ponieważ nic nie rozumie. Apeluję zatem do dyrektorów szkół i samorządów o rozwagę w przyjmowaniu i organizacji nauki dla uchodźców. Starajmy się tworzyć ośrodki przygotowawcze grup rówieśniczych, by dzieci mogły wyjść z traumy i podszkolić język polski. Potem, gdy będą rozumieć przekaz, dołączą do polskich uczniów – tłumaczyła minister Machałek.
Na Dolnym Śląsku od momentu wybuchu wojny wszystkich zgłoszonych ukraińskich uczniów-uchodźców mamy prawie 4 tys. We Wrocławiu ok. 1,5 tys. osób. Liczba oddziałów przygotowawczych wynosi w całym kraju 365 (stan na rano 14 marca). W województwie dolnośląskim funkcjonuje ich już 81, a w samym Wrocławiu 26.
Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło ułatwienia w tworzeniu ośrodków przygotowawczych przy szkołach a także zatrudnienie nauczycieli. Przyjęto także możliwość organizacji oddziału w innym budynku niż budynek szkoły, możliwość łączenia klas, ale także łączenia szkół w ramach jednej jednostki samorządu terytorialnego. Liczebność oddziałów została zwiększona z 15 do 20 uczniów.
Minister zapowiedziała również dodatkowe środki z budżetu państwa w ramach subwencji oświatowej na zadania związane z edukacją dzieci z Ukrainy dla jednostek samorządu terytorialnego.
Największym problemem osób zgłaszających się do polskich szkół jest brak dokumentów i znajomości języka polskiego.
MEiN przygotowało informację dla rodziców, osób sprawujących bieżącą piecze nad dziećmi z Ukrainy raz dyrektorów polskich jednostek. Można uzyskać na stronie internetowej www.gov.pl, przez kontakt mailowy: ukraina-szkola@meingov.pl lub telefoniczny 22 34 74 708