Uruchomiliśmy portal edukacyjny poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, organizatorowi ruchu oporu w Auschwitz i żołnierzowi Armii Andersa – poinformował rzecznik IPN, Andrzej Arseniuk.
"Portal ma na celu przybliżenie postaci rotmistrza uznanego na Zachodzie za jednego z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej. To także przypomnienie, że Pilecki został stracony przez komunistów w pokazowym procesie, miejsca jego pochówku do dziś nie ujawniono, a przez cały okres PRL-u prawda o nim była skrywana. Chcemy go także pokazać od strony prywatnej, bo był człowiekiem niezwykle wszechstronnym – malował, pisał, wykonywał biżuterię dla żony" – opowiadał PAP Arseniuk.
Pod adresem www.pilecki.ipn.gov.pl znalazły się zdjęcia rotmistrza z okresu młodości, jego listy do najbliższych, fotografie pamiątek po nim oraz poezja jego autorstwa. "Chcemy go przybliżyć zwłaszcza ludziom młodym nie tylko jako bohatera, ale także jako człowieka z krwi i kości" – podkreślił rzecznik IPN.
Uruchomienie portalu jest związane z przypadającą 25 maja 60.rocznicą śmierci Witolda Pileckiego. Portalowi towarzyszy akcja ulotkowa pod hasłem "Ochotnik do Auschwitz" w ramach której regionalne oddziały IPN, szkoły noszące imię Pileckiego oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau będą kolportować ulotki przybliżające postać rotmistrza i portal mu poświęcony. Akcję ulotkową wesprą plakaty umieszczane w warszawskim metrze.
26 maja w al. Ujazdowskich w Warszawie naprzeciwko Ministerstwa Sprawiedliwości otwarta zostanie wystawa plenerowa "Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz" przygotowana przez IPN iDolnośląską Inicjatywę Historyczną z myślą o "przywróceniu rotmistrza pamięci rodaków". Stąd – jak zaznaczają pomysłodawcy – zamiar ustawiania jej w plenerze, w centrach miast, gdzie będzie ogólnie dostępna. Wystawa będzie prezentowana m.in. w Warszawie,Wrocławiu i Zabrzu. Znajdą się na niej fotografie ukazujące rotmistrza Pileckiego na tle najtragiczniejszych wydarzeń XX wieku, w których brał udział.
9 czerwca w gmachu Senatu odbędzie się sesja związana z 60. rocznicą śmierci Pileckiego organizowana przez IPN, w której wezmą udział historycy, członkowie rodziny rotmistrza oraz byli więźniowie Auschwitz-Birkenau. Witold Pilecki urodził się w 1901 roku w Karelii w północnej Rosji. Już jako chłopiec działał w niepodległościowym harcerstwie, a następnie uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. Podczas kampanii wrześniowej dowodził oddziałem kawalerii. Był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. W 1940 roku został dobrowolnym więźniem KL Auschwitz, by zdobyć informacje i zorganizować w obozie ruch oporu. Po ucieczce z obozu podjął działalność konspiracyjną w AK.
{sidebar id=4}
Podczas Powstania Warszawskiego walczył w zgrupowaniu "ChrobryII", a po kapitulacji trafił do obozów jenieckich Lamsdorf i Murnau. Po wyzwoleniu obozu wstąpił do II Korpusu Polskiego we Włoszech. Na rozkaz gen. Andersa w 1945 roku powrócił do kraju, gdzie w maju 1947 roku został aresztowany pod zarzutem prowadzenia działalności na rzecz II Korpusu. Po brutalnym śledztwie isfingowanym procesie został skazany na śmierć. Egzekucja odbyła się 25 maja 1948 roku w więzieniu na stołecznym Mokotowie. Miejsce jego pochówku do dziś nie zostało ujawnione.
PAP/ RZ