W Skierniewicach odbyła się uroczystość nadania lokalnemu muzeum imienia Jana Olszewskiego – byłego premiera RP, powstańca warszawskiego, obrońcy opozycjonistów w procesach przed komunistycznymi sądami.
Trzy lata po śmierci Jana Olszewskiego, skierniewiccy radni przyjęli uchwałę o nadaniu miejscowemu muzeum imienia pierwszego premiera po 1989 roku. 5 września odbyła się oficjalna uroczystość, w której udział wzięli m.in. Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Michał Dworczyk oraz prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk. Tablicę odsłonił biskup Michał Janocha, a prezydent Andrzej Duda wystosował oficjalny list z okazji tej uroczystości.
„Patron opowieści o bogatej historii…”
Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992, wcześniej był obrońcą opozycjonistów w okresie PRL i harcerzem szarych szeregów w czasie okupacji. W ostatnich latach życia był doradcą prezydenta Andrzeja Dudy, który tak pisał o nim w liście:
Dziękuję radnym Rady Miasta Skierniewice, którzy w trzecią rocznicę śmierci Jana Olszewskiego podjęli decyzję o nadaniu właśnie jego imienia. Premier Jan Olszewski podczas walki z niemieckim okupantem był działaczem i żołnierzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie działacz antykomunistyczny, obrońca prześladowanych w procesach politycznych. W niepodległej i demokratycznej Polsce, poseł na sejm, premier, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Kawaler Orła Białego. Jan Olszewski był warszawiakiem, ale znał Skierniewice. Udzielał poparcia działaczom związkowym represjonowanym przez reżim komunistyczny. Dziś pozostaje on we wdzięcznej pamięci mieszkańców miasta także jako polityk ogromnie zaangażowany na rzecz umacniania lokalnej samorządności w Polsce. Cieszę się, że to Jan Olszewski patronuje opowieści o bogatej historii Skierniewic i okolicznej ziemi.
Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 roku w Warszawie.
Obrońca opozycjonistów
Prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk podkreślał rolę, jaką odegrał dla miasta Jan Olszewski. Przywołał historię Andrzeja Przytuły – opozycjonisty w czasach PRL, współzałożyciela NSZZ Solidarność:
Mecenas Jan Olszewski przybył do Skierniewic w 1980 roku na prośbę ówczesnych organizatorów rodzącej się niezależnych związków zawodowych, aby udzielić im wsparcia i prawniczej pomocy w sporach z władzami zakładów. Rok później stawił się w skierniewickim Sądzie Rejonowym jako adwokat. Mecenas Jan Olszewski został mi zaproponowany jako obrońca przez warszawskich członków niezależnego ruchu związkowego jako najlepszy kandydat na obrońcę – cytował Andrzeja Przytułę prezydent Skierniewic.
Premier niepodległej Polski
Przypomnijmy, że rząd Jana Olszewskiego upadł w 1992 roku podczas próby przeprocedowania uchwały lustracyjnej na wniosek posła Janusza Korwin-Mikkego. Ministrem spraw wewnętrznych był wówczas Antoni Macierewicz, który przygotował listę posłów zarejestrowanych w archiwach SB jako agenci. Lista zawierała nazwiska posłów, a także ówczesnych marszałka sejmu i prezydenta RP. Została zaprezentowana Konwentowi Seniorów 4 czerwca i nazwana przez media „listą Macierewicza”. Jeszcze tego samego dnia Sejm poddał pod głosowanie wniosek o wotum nieufności wobec rządu Jana Olszewskiego. Prośbę o natychmiastowe przystąpienie do głosowania nad wnioskiem przesłał do Sejmu ówczesny prezydent – Lech Wałęsa. Za wnioskiem głosowało 273 posłów, przeciw 119, zaś 33 wstrzymało się od głosu. Podczas debaty nad wotum nieufności Jan Olszewski powiedział z mównicy sejmowej do parlamentarzystów:
Chciałbym stąd wyjść tylko z jednym osiągnięciem. I jak do tej chwili miałem przekonanie, że z nim wychodzę. Chciałbym mianowicie wtedy, kiedy ten gmach opuszczę, kiedy skończy się dla mnie ten – nie ukrywam – strasznie dolegliwy czas, kiedy po ulicach mojego miasta mogę się poruszać tylko samochodem ale w towarzystwie torującej mi drogę i chroniącej mnie od kontaktu z ludźmi eskorty, że wtedy, kiedy to się wreszcie skończy – będę mógł wyjść na ulice tego miasta, wyjść i popatrzeć ludziom w oczy. I tego wam – panie posłanki i panowie posłowie, życzę po tym głosowaniu.
Dziś, gdy muzeum historii w Skierniewicach oficjalnie uzyskało imię Jana Olszewskiego, można powiedzieć, że pierwszy premier po 1989 roku osiągnął swój cel i wciąż, trzy lata po swojej śmierci, obdarzony jest szacunkiem i uznaniem ze strony Polaków.