Prokuratura bada jeszcze jeden wątek związany z majątkiem parlamentarzysty. Zdaniem byłej żony Palikota, dzięki skomplikowanym operacjom finansowym poseł wyprowadził pieniądze na Karaiby.
Firmy i fundacje, którymi interesują się prokuratorzy mają, zdaniem prokuratury, udział w operacjach finansowych związanych pośrednio lub bezpośrednio z działaniami Janusza Palikota lub jego spółek.
Jak ustalił portal tvp.info, śledczy wysłali do czterech państw bardzo szczegółowe wnioski o pomoc prawną. Dotyczą one kompleksowych informacji i dokumentacji o firmach, od których m.in. Janusz Palikot miał pożyczać pieniądze.
I tak od władz Antyli Holenderskich prokuratorzy chcą się dowiedzieć wszystkiego o JP Family Foundation (JP to inicjały Palikota), w tym kto jest założycielem i jakie były przepływy kapitału. Śledczych interesują także powiązania między JP a ATC Trust Company oraz spółką New Age Private Foundation, która jest zarejestrowana pod tym samym adresem co JP.
Z kolei od władz Wielkiej Brytanii nasi prokuratorzy chcieli otrzymać kompletną dokumentację związaną z operacjami finansowymi między Market Consulting LTD, a Polmosem Lublin, sprywatyzowanym przez Janusza Palikota. Co zastanawiające, zdaniem Romana Giertycha reprezentującego byłą żonę posła PO, to właśnie brytyjska firma mogła pomóc parlamentarzyście w wyprowadzeniu na Karaiby części majątku.
W trzecim wniosku skierowanym do Luksemburga prokuratorzy pokładają największe nadzieje. Przede wszystkim chcą sprawdzić zarejestrowaną tam firmę Grund Corporate Finance Partners, w tym jej przepływy finansowe.
Jak się dowiedział portal tvp.info, w tym wątku śledczych interesuje zbadanie powiązań Janusza Palikota z Waldemarem Wasilukiem (współpracownikiem posła, zasiadającym we władzach JP Family Foundation, do której należy firma Grund). Jednocześnie śledczym zależy na przesłuchaniu mieszkającego w Luksemburgu przedstawiciela JP Family Foundation.
Ostatnią z firm, którymi interesuje się warszawska prokuratura jest działająca na Cyprze spółka Decleora.? Mogę potwierdzić, że przesłaliśmy do czterech krajów wnioski o pomoc prawną dotyczącą takich firm. Czekamy na odpowiedzi ? powiedział portalowi tvp.info Mateusz Martyniuk, rzecznik stołecznej prokuratury okręgowej.
Według „Dziennika”, udziałowcem Decleory od jest fundacja New Age z karaibskich rajów podatkowych. Palikot odrzucał oskarżenia o finansowanie z rajów podatkowych. Twierdził, że sprzedając swoje firmy zagwarantował sobie u kupców możliwość zaciągania pożyczek.
Jeśli chodzi o zarzuty byłej żony Palikota, to twierdzi ona, że dzięki skomplikowanym operacjom finansowym poseł wyprowadził pieniądze na Karaiby. Zdaniem kobiety do wytransferowania pieniędzy przed rozwodem, Palikotowi miały posłużyć dwie firmy: JP Family Fundation i Grund Corporate Finance Partner. Poseł zaprzecza by miał cokolwiek wspólnego z tą drugą firmą.
TVP.INFO/RZ