Stany Zjednoczone powinny wziąć pod uwagę zastrzeżenia Moskwy, gdy będą rozważać budowę tarczy antyrakietowej w Europie – zaapelował w Genewie rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiej dyplomacji mówił wcześniej o priorytecie w kontaktach rosyjsko-amerykańskich jakim jest nowy Układ o Ograniczeniu Broni Strategicznych START.
Siergiej Ławrow przywołał wielokrotnie powtarzaną przez Rosję opinię, że Moskwa postrzegałaby system jako zagrożenie dla „strategicznych interesów Federacji Rosyjskiej”. – Musielibyśmy wziąć pod uwagę środki zmniejszające ryzyko – powiedział w Genewie po wystąpieniu na sesji konferencji rozbrojeniowej pod egidą ONZ. I dodał: – Wolelibyśmy nie iść w tym kierunku.
Szef rosyjskiej dyplomacji poinformował, że komunikat o podobnej treści przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton podczas piątkowego spotkania w Genewie.
Ławrow ocenił też, że Iran i jego program nuklearny to „inna sprawa”, i wyraził nadzieję, że administracja prezydenta Baracka Obamy podejmie bardziej aktywne działania na rzecz dyplomatycznego rozwiązania tej kwestii. Szef rosyjskiej dyplomacji chce by stało się to wspólnie z Rosją i innymi mocarstwami.
Ale nie tylko tarcza antyrakietowa była tematem wystąpienia rosyjskiego ministra spraw zagranicznych. – Priorytetem w kontaktach rosyjsko-amerykańskich jest nowy Układ o Ograniczeniu Broni Strategicznych START – mówił kilka chwil wcześniej Ławrow.
Minister powołał się też na prezydenta Dmitrija Miedwiediewa i zapowiedział, że układ ten musi być „nakierunkowany na przyszłość”. Dodał również, że układ nie może ograniczyć się jedynie do głowic nuklearnych, lecz także do systemów strategicznych.
Ławrow zaapelował do nowej administracji amerykańskiej o ratyfikowanie globalnego traktatu, który zakazywałby przeprowadzania podziemnych prób nuklearnych. Powtórzył również rosyjski apel, że Bliski Wschód powinien być strefą wolną od broni nuklearnej.
– Obecnie nadszedł właściwy moment, aby nastąpił postęp w globalnym procesie rozbrojenia – ocenił szef rosyjskiej dyplomacji. Rosja zaproponowała także wprowadzenie zakazu produkcji materiałów rozszczepialnych w celach zbrojeniowych.
Wystąpienie Ławrowa na konferencji ONZ miało miejsce po piątkowym spotkaniu z szefową dyplomacji USA Hillary Clinton. Oba państwa zapowiedziały nowy rozdział we wzajemnych stosunkach. Uzgodniono, że nowe porozumienie rozbrojeniowe w sprawie START ma być wypracowane przed końcem bieżącego roku. – Stany Zjednoczone dążą do zawarcia nowego porozumienia rozbrojeniowego z Rosją przed końcem bieżącego roku, kiedy to wygaśnie obecny Układ o Ograniczeniu Broni Strategicznych (START) – mówiła w piątek w Genewie Hillary Clinton.
Clinton i Ławrow omawiali także tematy spotkania prezydentów USA i Rosji – Baracka Obamy i Dmitrija Miedwiediewa przed szczytem G20, który odbędzie się w Londynie na początku kwietnia.
TVN24/PK