Na ostatnim posiedzeniu sejmu Komisja Edukacji przyjęła projekt przekształcenia filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Akademię Piotrkowską. Projekt ustawy został przyjęty w pierwszym czytaniu i skierowany do dalszych prac.
Treść projektu ustawy mogą przeczytać Państwo tutaj.
Macierewicz: Społeczność piotrkowska jest jedną z najbardziej patriotycznych
Posłem sprawozdawcą projektu jest Antoni Macierewicz, który potrzebę powołania Akademii Piotrkowskiej uzasadniał m.in. bogatą historią miasta:
Społeczność młodzieżowa, a zwłaszcza społeczność piotrkowska jest jedną z najbardziej patriotycznych. W swojej tradycji ma zakorzenione główne przesłania, które ukształtowały nasz naród i nasze państwo związane z rokiem 1493 i utworzeniem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej właśnie w Piotrkowie Trybunalskim i z rokiem 1578, kiedy to utworzono jedną z najważniejszych instytucji, jaka powstała w ówczesnej Polsce i przekazała zasady praworządności, czyli Trybunał Korony – mówił marszałek senior.
Zaznaczył, że filia UJK w Piotrkowie Trybunalskim była spychana na margines, przez co musiała zmniejszyć liczbę studentów z 6 tys. do tysiąca. Teraz, przy wsparciu sejmu, nowoutworzona na bazie filii Akademia ma stać się uczelnią na miarę możliwości miasta.
Porozumienie ponad podziałami
Uzasadniając projekt, Antoni Macierewicz powoływał się na prowadzoną przez Prawo i Sprawiedliwość politykę zrównoważonego rozwoju.
Polityka wsparcia polskiej prowincji, przywracania jej wartości, które zostały zachowane mimo komunizmu, mimo działaniom antyniepodległościowym, mimo działaniom przeciwko wartościom chrześcijańskim. Tam zachowały się te wszystkie wartości, czego Piotrków Trybunalski jest najlepszym przykładem.
Warto zaznaczyć, że inicjatywa zyskała poparcie ponad podziałami. Wszyscy posłowie wybrani z okręgu nr 10, do którego przynależy m.in. Piotrków Trybunalski, popierają projekt utworzenia Akademii.
Ta inicjatywa uzyskała pełne wsparcie wszystkich posłów Prawa i Sprawiedliwości, ale także posłów innych partii politycznych wybranych z okręgu piotrkowskiego. To pokazuje, jak powszechne są zrozumiałe wartości patriotyczne i chrześcijańskie, ale także potrzeba kształtowania elit naukowych, politycznych i społecznych, które są możliwe dzięki wyższym uczelniom.
Czytaj też:
Źródło: sejm.gov.pl