Sejm odrzucił projekty ustaw, które miały przywrócić dzień wolny w święto Trzech Króli. Po sprzeciwie posłów Platformy Obywatelskiej przepadł projekt obywatelski jak i projekt Prawa i Sprawiedliwości.
Za odrzuceniem projektu obywatelskiego głosowało 240 posłów, 179 było przeciw, 4 posłów wstrzymało się od głosu. Za odrzuceniem projektu autorstwa PiS głosowało 243 posłów, 176 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Prezydent Łodzi, Jerzy Kropiwnicki, inicjator projektu obywatelskiego, zapowiedział, że nie ustąpi i projekt wróci po raz kolejny do sejmu.
Jest to kolejna nieudana próba przywrócenia tego święta. 20 czerwca br. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przyjął zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o przywróceniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. Projekt wpłynął 17 kwietnia tego roku a 15 czerwca skierowano go do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.
Prezydent Łodzi, który wraz z pełnomocnikami Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej zbierał podpisy na terenie całej Polski, o święto Trzech Króli walczy od ubiegłego roku. Wtedy w czerwcu 2008 roku do Sejmu trafiło ponad 600 tysięcy podpisów z poparciem dla pomysłu Kropiwnickiego. Na początku września posłowie rozpatrywali pierwszą wersję obywatelskiego projektu ustawy przywracającej dzień wolny od pracy 6 stycznia. O poparcie tej inicjatywy zwracało się także prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
W połowie października Sejm odrzucił, na wniosek Platformy Obywatelskiej, obywatelski projekt ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli. Przeciwnicy tego projektu obywatelskiego twierdzą, że Polska nie jest bogatym krajem, który mógłby sobie pozwolić na kolejny dzień wolny od pracy.
Jednak do 16 kwietnia br. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej otrzymał listy z poparciem 1 mln 36 tys. osób.
W Polsce święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy do 16 listopada 1960 roku. Wtedy zostało zniesione ustawą sejmu PRL.
fronda.pl/RZ