? Żadnych komplikacji nie będzie ? zapewniają zgodnie politycy największych ugrupowań: CDU, SPD, Zielonych oraz FDP. Zastrzeżenia zgłasza bawarska chadecja ? CSU, która domaga się powiadomienia Brukseli przez niemiecki rząd, że ratyfikowany przez Niemcy traktat będzie obowiązywał jedynie przy uwzględnieniu zastrzeżeń zgłoszonych przez Federalny Trybunał Konstytucyjny.
Niemiecki Trybunał orzekł pod koniec czerwca, że traktat jest co prawda zgodny z niemiecką ustawą zasadniczą, jednak nowelizacji wymaga tzw. ustawa towarzysząca, regulująca uprawnienia parlamentu i rządu w sprawach europejskich. Cały pakiet ustaw powinien bez zastrzeżeń przyjąć Bundesrat 18 września. W Bundestagu panuje przekonanie, że prezydent podpisze traktat lizboński jeszcze przed irlandzkim referendum.
W Irlandii natomiast spada poparcie dla traktatu lizbońskiego. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika ?Irish Times? za traktatem chce głosować 46 proc. Irlandczyków, aż o 8 punktów procentowych mniej niż w maju. Obóz przeciwników liczy już prawie 30 proc. i w ostatnim czasie się powiększa. Irlandczycy po raz drugi zagłosują w referendum 2 października. Poza Irlandią i Niemcami traktat czeka na podpis prezydentów w Polsce i w Czechach.
Fronda.pl/RZ