1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w stolicy odbyły się m.in. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
W całej Polsce we wtorek odbyły się obchody upamiętniające polskich bohaterów.
W porannych uroczystościach wzięli udział m.in.: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz Jerzy Pruszyński, prezes „Jaworzniaków” Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956, którzy wspólnie oddali hołd pod tablicą poświęconą pamięci ppłk Łukasza Cieplińskiego i sześciu członkom IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, straconym 1 marca 1951 r. Przedstawiciele ministerstw i instytucji złożyli wieńce przy Ścianie śmierci, gdzie w czasach stalinowskich wykonywane były wyroki śmierci na Żołnierzach Wyklętych.
– Dzisiejsze uroczystości przypominają, o tych, którzy przez kilkadziesiąt lat leżeli w bezimiennych mogiłach – powiedziała marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek po wtorkowych uroczystościach w murach więzienia na Rakowieckiej. 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
-W murach tego aresztu zamordowano lub zamęczono w czasie tortur około trzech tysięcy osób. Dzięki nim możemy dziś żyć w wolnym i demokratycznym kraju. Musimy jednak pamiętać o tym, co dzieje się na Wschodzie, bo nasi bohaterowie także walczyli ze zbrodniarzami rosyjskimi i sowieckimi. Również walczyli o wolną Ojczyznę – powiedział dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowic.
Zapraszamy do galerii:
Warszawa 01 marca 2022 r. fotogaleria