Taśmy filmowe wskazujące na wielkie zaangażowanie Piusa XII w pomoc ofiarom drugiej wojny światowej odkryto we Włoszech. Chodzi o dokument odnaleziony we Włoskiej Kinotece Narodowej pt. ?Wojna przeciw wojnie?.
Film został zrealizowany w 1948 roku przez Romolo Marcelliniego i Giorgio Simonellego. Taśmy były w złym stanie technicznym, jednak dzięki współpracy z Filmoteką Watykańską udało się odtworzyć zapomniane świadectwa z czasów drugiej wojny światowej.
Wśród obrazów tragedii znaleźć tam można również dokumentację papieskich inicjatyw na rzecz ludzi pozbawionych dachu nad głową po amerykańskich bombardowaniach Rzymu i okolic. Decyzją Piusa XII sale pałacu apostolskiego w Castelgandolfo przekształcono w schroniska dla uchodźców, a Plac św. Piotra i bazylikę laterańską w jadłodajnie, co widać na filmie.
Odkrytym świadectwom kinematograficznym towarzyszą też dokumenty pisane. Zbiór m.in. takich zapisów, autorstwa Polaków przebywających w Wiecznym Mieście podczas wojny, zaprezentowano w czwartek w Rzymie. Jest to piąty tom poloników włoskich ?Świadectwa Testimonianze?. Wśród wspomnień jest wiele potwierdzeń, jak bardzo Papież i Stolica Apostolska interesowali się także losem polskich uchodźców i to już od września 1939 roku. Konkretna pomoc materialna była im świadczona za pośrednictwem ówczesnego nuncjusza apostolskiego we Włoszech, abp. Francesco Borgonginiego Duki.
– W tym tekście jest dużo dowodów na to, że właśnie Watykan bardzo pomagał. Nie były one pisane na zamówienie, aby udowodnić pewną tezę, ale powstały z pozycji dnia codziennego, na przykład w kronikach sióstr nazaretanek – mówi autorka zbioru Ewa Prządka.
Z kolei zdaniem Piotra Samerka z polskiej ambasady przy Watykanie znamienne jest m.in. świadectwo, które odnosi się do wystąpienia kard. Augusta Hlonda w Radiu Watykańskim 28 września 1939 roku. Siostry komentują to ten sposób: ?Choć wiemy, że Ojciec Święty sam nie może zabrać głosu, ale jasny i zdecydowany głos księdza prymasa mówi o cierpieniach narodu polskiego?.
Fronda.pl/RZ