„Pola Pamięci. Osobowice 1945-1956” to tytuł wystawy przygotowywanej przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa poświęcona będzie straconym i zmarłym w dolnośląskich więzieniach w okresie stalinowskim.
Jak poinformowała PAP w czwartek Katarzyna Maziej-Choińska, rzeczniczka prasowa IPN we Wrocławiu wystawę przygotowuje Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN i zostanie ona otwarta tuż przez Dniem Niepodległości na Cmentarzu Osobowickim.
Ekspozycja liczy 41 plansz poświęconych osobom straconym i zmarłym w więzieniach dolnośląskich w okresie stalinizmu. Wystawa prezentuje jednocześnie aktualny stan badań prowadzonych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej we Wrocławiu w ramach projektu „Śladami zbrodni”.
„Śladami zbrodni” to ogólnopolski projekt IPN, który ma za zadanie dokumentować miejsca zbrodni komunistycznych, które z roku na rok znikają. Do projektu zaproszono uczniów, studentów, samorządowców, kombatantów, którzy mają w tym pomagać.
Wystawę będzie można zwiedzać do końca listopada.
Wrocławski Cmentarz Osobowicki, założony w 1867 r. to obecnie największa nekropolia w granicach miasta. W latach 1945-1956 na jego terenie chowano ofiary komunistycznego systemu represji. Zmarłych i zabitych upamiętniają pojedyncze groby oraz kwatera bezimiennych ofiar.