Związek Harcerstwa Polskiego realizuje działania na rzecz Ukrainy i osób dotkniętych wojną od momentu, kiedy do Polski trafiły pierwsze informacje o rosyjskim ataku. Organizacja wyznaczyła priorytetowe obszary dla planowanych i podejmowanych inicjatyw. Wśród nich znalazły się: bezpośrednia pomoc osobom, które poszukują schronienia w Polsce, udostępnienie harcerskich ośrodków do ugoszczenia potrzebujących oraz objęcie harcerską pracą wychowawczą dzieci i młodzieży z Ukrainy.
– Harcerze są dziś wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie i skuteczne wsparcie. Jesteśmy w stałym kontakcie z administracją rządową i samorządową, współpracujemy z innymi organizacjami pozarządowymi, tak aby nasze działania trafnie odpowiadały na dynamicznie zmieniające się potrzeby. Pomoc Ukrainie to priorytetowe zadanie na wszystkich szczeblach naszego stowarzyszenia. W działania informacyjne i logistyczne na granicy zaangażowało się już blisko 1000 naszych członków z różnych części Polski. Obecnie koncentrujemy się również na zbiórkach środków finansowych i potrzebnych artykułów – mówi harcmistrz Tomasz Kujaczyński, szef sztabu kryzysowego, Członek Głównej Kwatery ZHP.
ZHP w pierwszych dniach wojny w Ukrainie zgłosiło do dyspozycji Wojewodów pełne zaplecze sprzętowe, którym dysponuje organizacja oraz wszystkie główne ośrodki harcerskie. Obecnie gości w nich już ponad 1000 osób, który przybyły z Ukrainy w poszukiwaniu schronienia.
Jak można wesprzeć harcerską służbę?
Harcerze koordynują zbiórki potrzebnych materiałów we wszystkich województwach, na terenie miast i wsi, gdzie na co dzień prowadzą działalność wychowawczą. Aby dowiedzieć się, jak można wesprzeć działania harcerzy w swojej miejscowości, najlepiej skontaktować się z właściwą Chorągwią, czyli jednostką koordynującą pracę na terenie województwa. Potrzebne dane dostępne są na stronie: https://zhp.pl.
Środki finansowe na pomoc dla Ukrainy można przekazać na specjalne konto Związku Harcerstwa Polskiego: 53 1140 1010 0000 5392 2900 1041 w tytule podając „ZHP dla Ukrainy”.
Harcerze przygotowują się na przyszłe potrzeby
ZHP ma świadomość, że aktualna sytuacja wymagać będzie również długoterminowego wsparcia osób dotkniętych wojną. Organizacja dostrzega ważne pole dla swojej działalności.
– Od ponad stu lat głównym celem funkcjonowania ZHP jest wspieranie młodych ludzi poprzez tworzenie warunków do ich wszechstronnego rozwoju. Dziś naszą misję chcemy realizować również na rzecz dzieci i młodzieży przybyłych z Ukrainy – zapraszając ich do codziennej pracy w środowiskach harcerskich. Mamy świadomość, jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa i dobrostanu dzieci ma poczucie przynależności, wspólne działanie w grupach rówieśniczych, doświadczenie przyjaźni i solidarności. Jako organizacja zrobimy wszystko, aby sprostać tym wyzwaniom – wyjaśnia hm. Tomasz Kujaczyński.
Związek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży, zrzeszającą blisko 100 tys. Osób w różnym wieku. Od ponad stu lat głównym celem działania ZHP jest wspieranie wychowania harcerek i harcerzy – tworzenie warunków do ich wszechstronnego rozwoju. Środowiska harcerskie działają na terenie całego kraju, we wszystkich województwach. ZHP jest aktywnym członkiem skautoweych organizacji międzynarodowych – Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) oraz Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM).
ZHP, lk / Warszawa
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 marca 2022
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski