– Inicjatywa #KościółPomaga jest odpowiedzią na pojawiające się w mediach społecznościowych wątpliwości. Chcemy pokazać, że ta pomoc ludzi Kościoła jest bardzo konkretna. Niektórzy biskupi przyjmują uchodźców do swoich domów. Udostępniane są ośrodki rekolekcyjne, seminaria duchowne, a także plebanie poszczególnych parafii – wyjaśnia w rozmowie z KAI jeden z inicjatorów akcji.
Na początku pojawiło się hasło z hasztagiem, następnie specjalne profile „Kościół pomaga” na Twitterze, Facebooku i Instagramie.
– Chcemy zachęcić użytkowników Twittera i Facebooka, aby udostępniali wpisy zawierające konkretną pomoc, którą Kościół niesie w ich okolicy. Stworzyliśmy profile społecznościowe „Kościół Pomaga”. Na nich będziemy dokumentować pomoc, jakiej udzielamy jako Kościół. Jest przygotowywana także strona internetowa, na której będziemy zbierali i publikowali każde, nawet najmniejsze działanie. Chcemy przedstawić fakty, które będzie ciężko podważyć – opowiadają inicjatorzy.
Akcję koordynuje grupa młodych osób, duchownych i świeckich, którzy chcą pozostać anonimowi – jak mówią, najważniejsi są Ci, którzy pomoc świadczą.
W planach jest też przygotowanie „mapy pomocy” – zamieszczenie na mapie Polski wszelkiego rodzaju inicjatyw, które trwają albo były zorganizowane.
Osoby, które chciałyby zgłosić inicjatywy lub włączyć się w pomoc koordynatorów akcji, mogą napisać na adres: kosciolpomaga@gmail.com
dg / Warszawa
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 marca 2022
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski