– Dziś chcemy przypomnieć prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako naukowca, jako człowieka nauki, jako prawnika, specjalistę z zakresu prawa pracy – mówił minister Przemysław Czarnek podczas uroczystości nadania Sali konferencyjnej w budynku MEiN imienia Lecha Kaczyńskiego.
W uroczystościach wzięli również udział premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Czarnek: Wspominamy męża stanu
Lech Kaczyński był prezydentem Polski w latach 2005-2010. Współtworzył Porozumienie Centrum oraz Prawo i Sprawiedliwość. W PRL działał w opozycji jako członek prezydium Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”.
Wspominamy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jako wybitnego męża stanu, człowieka z wielką wizją Polski, mocnej Polski. Jako lidera, człowieka, który tę wizję z wielką determinacją i niezwykłą odwagą realizował. Wspominamy go jako wybitnego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jako znakomitego prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Wspominamy go jako opozycjonistę antykomunistycznego, prawnika Solidarności – wskazał minister Czarnek.
Lech Kaczyński uzyskał tytuł doktora habilitowanego, a w latach 1996-2005 wykładał na uniwersytetach w Gdańsku i Warszawie.
Jarosław Kaczyński: Pamięć o moim bracie będzie trwała
Prezes Prawa i Sprawiedliwości dziękował za to, że wciąż kultywowana jest pamięć o śp. Lechu Kaczyńskim.
Kiedy było trzeba załatwiać wiele problemów za czasów komuny, mój brat zawsze był oddany wolnej Polsce. Zaangażowanie świętej pamięci Lecha jako prezydenta Warszawy, a następnie Polski było wielkie, był zawsze oddany naszej ojczyźnie. Sądzę, że pamięć o moim bracie kiedy w przeszłości ostrzegał przed imperializmem i złem, który teraz oglądamy, jest przez ludzi dostrzegana, a pamięć o nim będzie trwała. Jako człowiek, polityk i oddany patriota miłujący ponad wszystko Polskę, szczególnie na to zasługuje – podkreślił Jarosław Kaczyński.
Lech Kaczyński jest już patronem wielu innych miejsc nie tylko w Polsce, ale też za granicą, m.in.: szpitala w Gabonie oraz ulic w Gruzji, Ukrainie i Stanach Zjednoczonych.
Czytaj też:
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki