Fundamentem nauczania i wszelkiej działalności na rzecz dobra jest słowo Boże. Podkreślają to polscy biskupi w liście do wiernych z okazji dzisiejszego święta Nawrócenia świętego Pawła.
Hierarchowie zwracają szczególną uwagę na sam moment nawrócenia Apostoła. Jak piszą, wielokrotnie przypominał on w swoich listach, że nawrócenie jest łaską, oraz że zakłada
Kto się nawrócił, powinien dzielić się otrzymanym darem nowego życia z innymi. Tak czynił Paweł, głosząc Ewangelię – czytamy w liście.
Hierarchowie apelują również, aby wierni w trwającym roku Apostoła Narodów częściej sięgali po Pismo święte i z większym zaangażowaniem je czytali. Proponują też wspólną jego lekturę w rodzinach, ponieważ dzięki niej – jak podkreślają – „słowo Boże stałoby się zaczynem duchowej przemiany rodzin, zwłaszcza tych, które potrzebują światła, by rozwiązać trapiące je problemy, by odpowiedzieć na nurtujące pytania i wskazać drogę postępowania”.
Duszpasterze zachęcają do opierania się na Ewangelii, zwłaszcza w ramach katechezy, do włączania się w Dzieło Biblijne i organizowania w parafiach Kręgów Biblijnych.
Wspominając nawrócenie świętego Pawła, biskupi zachęcają wiernych, by dziękując Bogu za łaskę wiary i dar Bożego słowa, dzielili się nimi z innymi ludźmi. Wśród form przekazywania słowa Bożego wymieniają katechizację i indywidualne rozmowy.
Episkopat wyraża również nadzieję, że Rok świętego Pawła pobudzi młodych ludzi do odkrywania powołania do działalności misyjnej Kościoła.
List biskupów na święto Nawrócenia świętego Pawła Apostoła jest dziś odczytywany w kościołach całej Polski. Tegoroczne święto jest wyjątkowe ze względu na trwające obchody Roku świętego Pawła, które rozpoczęły się 28 czerwca ubiegłego roku, a zakończą 29 czerwca. W tym roku wspomnienie nawrócenia Apostoła Narodów przypada w niedzielę, a ta w liturgii znosi obchody innych świąt. W związku z tym Watykan udzielił specjalnego pozwolenia, aby 25 stycznia w kościołach na całym świecie mogła być sprawowana jedna Msza święta według formularza święta Nawrócenia świętego Pawła.
Jest to możliwe „ze względu na nadzwyczajną okazję”, jaką jest jubileuszowy Rok świętego Pawła. Przywilej ten, jak podkreśla się w dokumencie, ma moc jedynie w roku 2009.
WP/PK