W 25. rocznicę zabójstwa kapelana podziemnej Solidarności ks. Jerzego Popiełuszki kilka tysięcy osób modliło się w poniedziałek wieczorem przed kościołem św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu w intencji ojczyzny oraz szybkiej beatyfikacji duchownego. Prezydent przekazał matce księdza przyznane mu pośmiertnie najwyższe państwowe odznaczenie – Order Orła Białego. Modlono się także w Bydgoszczy, gdzie kapelan odprawił ostatnią mszę.
Dotychczas grób ks. Popiełuszki, który znajduje się przy kościele św. Stanisława Kostki odwiedziło 24 mln osób.
Mszy na placu przed kościołem przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, który nauczał w homilii, że testamentem życia tego kapłana było pokazanie, jak można i trzeba zło dobrem zwyciężać. Jak dodał, ks. Popiełuszko – podobnie jak kanonizowany w ubiegłym tygodniu abp Szczęsny Feliński – nie szukał ani władzy, ani swojej chwały. „Szukali dobra człowieka, szukali dobra Polski, szukali dobra Kościoła” – mówił metropolita. Abp Nycz apelował, by modlić się „o nowego błogosławionego, który mógłby połączyć nas w tym wszystkim na drodze prawdy, co nas dzisiaj dzieli”.
Po mszy św. prezydent Lech Kaczyński wręczył matce ks. Jerzego Popiełuszki przyznany mu pośmiertnie Order Orła Białego. „Nie po raz pierwszy w ciągu czterech już lat swojej kadencji wręczam Order Orła Białego, zawsze robię to z przekonaniem, z głębokim przekonaniem, że postępuję słusznie. Ale w żadnym przypadku nie było przekonania tak mocnego, jak w przypadku ks. Jerzego” – powiedział prezydent. „Jego działalność jako kapłana oceni Bóg i Kościół, jego działalność jako patrioty oceniłem w imieniu narodu najwyższym odznaczeniem jakie mam do dyspozycji” – podkreślił przekazując order.
Przy grobie ks. Popiełuszki modlono się w intencji rychłej beatyfikacji ks. Jerzego i ojczyzny. Złożono wieńce i kwiaty od przedstawicieli władz państwowych oraz delegacji Solidarności z całej Polski.
Wokół kościoła czynna jest wystawa „Pomnażanie dobra”, na którą składa się kilkadziesiąt fotografii, m.in. z pogrzebu ks. Popiełuszki, są także zdjęcia osób, które odwiedziły grób. Wystawę przygotowali: Instytut Pamięci Narodowej, parafia św. Stanisława Kostki oraz Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki. Ekspozycję można oglądać do końca roku.
O rychłą beatyfikację ks. Popiełuszki modlono się także podczas mszy pod przewodnictwem prymasa kardynała Józefa Glempa w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, gdzie kapelan Solidarności 19 października 1984 r. odprawił ostatnią mszę i odmówił różaniec. „Tamten dzień, który wspominamy dzisiaj, to jest rozpoczęcie okresu społecznego bólu, bo tu rozpoczęła się pierwsza stacja drogi krzyżowej ks. Jerzego” – powiedział w homilii prymas Glemp.
Przed mszą kardynał poświęcił spiżowe drzwi do bydgoskiej świątyni, wykonane według projektu rzeźbiarza Jacka Kucaby z Tarnowa. Wewnętrzna strona drzwi, zatytułowana „Zło dobrem zwyciężaj”, ukazuje historię ks. Popiełuszki od święceń kapłańskich po pogrzeb, a zewnętrzna nazwana „Drogi do wolności” przedstawia ważne wydarzenia z najnowszych dziejów walki o wolność i historii polskiego Kościoła.
W Sejmie i Senacie trwają prace nad uchwałami, upamiętniającymi 25. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki. W senackim projekcie, przyjętym w poniedziałek przez Komisję Ustawodawczą napisano: „Senat RP w 25. rocznicę męczeńskiej śmierci sługi bożego ks. Jerzego Popiełuszki, składa hołd temu wielkiemu Polakowi i patriocie, kapelanowi Solidarności oraz ludzi pracy, obrońcy życia nienarodzonych”.
W Sejmie projekt uchwały złożył klub PiS. Napisano w nim m.in. że „Wymiar życia ks. Popiełuszki jest najcenniejszym darem dla historii Polski, który najpełniej wyrażają słowa św. Pawła +Zło dobrem zwyciężaj+, które to ksiądz Jerzy Popiełuszko uczynił przesłaniem w swoich homiliach”.
W Rzymie odbyła się nadzwyczajna projekcja filmu „Popiełuszko” Rafała Wieczyńskiego. Film na trafić na ekrany włoskich kin w listopadzie. W Rzymie był wyświetlany z podtytułem „Nie można zabić nadziei”. W pokazie wzięli udział przedstawiciele Watykanu na czele z dziekanem Kolegium Kardynalskiego kardynałem Angelo Sodano, a także pracownicy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, gdzie dobiega już końca proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki.
Tymczasem pion śledczy IPN zarzucił b. oficerowi SB prowadzenie w latach 80. postępowania karnego przeciw ks. Popiełuszce o „czyny niebędące przestępstwem”. To pierwsze zarzuty IPN w wątku dotyczącym księdza Jerzego w śledztwie w sprawie funkcjonowania od 1956 r. do 1989 r. związku przestępczego w MSW. Chodzi o funkcjonariusza SB w Warszawie, który realizował działania wobec księdza Popiełuszki „mające na celu jego eliminację jako duszpasterza środowisk związanych z opozycją demokratyczną w Polsce”.
Ks. Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i legendarny kapelan podziemnej Solidarności, został zamordowany 19 października 1984 roku przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszyscy, którzy brali udział w zabójstwie, są już na wolności; ich przełożonych uniewinniono. Proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki, który rozpoczął się w 1997 roku, zmierza już ku końcowi